Nova zlata za Domračevu i Cologna

Domračeva je na 15 kilometara, uprkos jednom promašenom hicu, pokazala izvanredno skijanje i došla do zlata (AP)

Bjeloruska biatlonka Darija Domračeva osvojila je i drugo zlato na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, pobijedivši danas na utrci na 15 kilometara.

Bjeloruskinja je u srijedu slavila u dohvatnoj utrci, a na 15 kilometara je, uprkos jednom promašenom hicu, pokazala izvanredno skijanje i došla do zlata sa čak minutu i 15 sekundi prednosti ispred Švicarke Seline Gasparin i još jedne Bjeloruskinje Nadežde Skardino, koje su bile bez promašaja.

Najveća favoritkinja za zlato, Norvežanka Tora Berger, zaostala je za na 16. mjestu za Domračevom čak četiri minute.

Zlatnom medaljom na ZOI-ju u Sočiju se, također drugi put, u petak okitio i Švicarac Dario Cologna, koji je bio najbrži u utrci skijaškog trčanja klasično.

On je slavio u vremenu od 38 minuta i 29,7 sekundi sa skoro pola minute prednosti u odnosu na srebrnog Šveđanina Johana Olssona. Bronzu je osvojio njegov sunarodnjak Daniel Ricardsson sa 38,8 sekundi zaostatka.

Cologna je u nedjelju bio najbolji u utrci skijaškog trčanja skiatlon.

Britanka Lizzy Yarnold osvojila je naslov olimpijske prvakinje u skeletonu, srebro je pripalo Amerikanki Noelle Pikus-Pace, a bronca Ruskinji Jeleni Nikitinoj.

Yarnold (25) je bila među favoritkinjama, jer je vodeća u Svjetskom kupu, a njeno zlato je prvo britansko na ovim Igrama. Ona je u prvoj od četiri vožnje oborila i rekord staze, te sa sekundom prednosti stigla do zlata.

Britanke su na svim dosadašnjim Igrama osvajale barem jednu medalju u skeletonu.

Slavlje Japanca Hanyua

Bjeloruskinja, 34-godišnja Alja Cuper, priredila je veliko iznenađenje osvojivši zlatnu medalju u slobodnom skijanju disciplina skokovi na ZOI-ju u Sočiju.

Njoj je savršeno uspio već prvi skok u finalu i sa ocjenom 98.01 bila je nedostižna za svoje suparnice. Ovo su joj pete olimpijske igre, a dosad je najbolji rezultat u ovoj disciplini ostvarila na ZOI-ju 1998. u Naganu, kada je bila peta.

Srebro je pripalo Kineskinji Xu Mengtao (83,50), bivšoj državnoj gimnastičkoj prvakinji u vježbi na tlu i preskoku.

Australka Lydia Lassila (72,12), braniteljica naslova iz Vancouvera, uzela je broncu.

Japanski klizač 19-godišnji Yuzuru Hanyu osvojio je danas zlatnu medalju u umjetničkom klizanju na ZOI-ju u Sočiju i tako je postao prvi predstavnik Azije sa olimpijskim naslovom u muškoj konkurenciji.

Yuzuru Hanyu je bio vodeći nakon jučerašnjeg kratkog programa, postavši prvi klizač koji je probio granicu od 100 bodova (101.45 bod). U današnjem slobodnom programu nije bio tako dobar, imao je i padova, ali je, ipak, uzeo zlato sa ukupnom ocjenom 280.09 bodova.

Srebro je pripalo Kanađaninu Patricku Chanu (275.62 bodova), a Denis Ten iz Kazahstana (255.10 bodova) probio se sa 9. mjesta nakon kratkog programa do bronce.

Jedan od najboljih klizača u historiji Rus Jevgenij Plušenko jučer je zbog bolova u leđima odustao od nastupa samo nekoliko trenutaka prije no što je trebao početi svoj kratki program.