Maze proglašena najboljom skijašicom 2013.

Slovenska skijašica je prošle sezone osvojila prvi veliki kristalni globus u karijeri, pobijedivši u 11 trka uz rekordnih 2.414 bodova (EPA)

Aktuelna ukupna pobjednica Svjetskog kupa u alpskom skijanju, Slovenka Tina Maze, izabrana je u petak za najbolju skijašicu planete 2013. godine u apsolutnoj konkurenciji.

Međunarodna asocijacija novinara koji prate skijanje dodijelila je 30-godišnjoj Maze Trofej Skieur d'Or Serge Lang, tradicionalnu nagradu nazvanu po utemeljivaču Svjetskog kupa u alpskom skijanju iz 60-ih.

Slovenska skijašica je prošle sezone osvojila prvi Veliki kristalni globus u karijeri, pobijedivši u 11 trka uz rekordnih 2.414 bodova.

Dva mala globusa

Maze je osvojila i dva Mala kristalna globusa za najbolju u superveleslalomu i veleslalomu, kao i zlatnu medalju u superveleslalomu na Svjetskom prvenstvu u austrijskom Schladmingu u februaru.

Ona je postala 14. skijašica kojoj je pripalo ovo priznanje i prva poslije Amerikanke Lindsey Vonn, koja je bila laureat 2009. godine.

Ukupni pobjednik Svjetskog kupa u muškoj konkurenciji, Austrijanac Marcel Hirscher, dobio je ovaj trofej prošle godine.