Utakmica visokog rizika u Sarajevu

Piše: Sead Fadilpašić
Glavni grad Bosne i Hercegovine u četvrtak je od prijepodnevnih sati pod jakom policijskom kontrolom.
Razlog za to je uzvratna utakmica nogometne Lige Evrope u kojoj igraju ekipe bugarskog kluba Levski i FK Sarajevo, a koja će se igrati na stadionu Asim Ferhatović Hase.
Dešavanja koja su joj prethodila, a koja su počela utakmicom u Bugarskoj, odavno su prerasla sportske okvire, a bh. javnost sa zebnjom iščekuje večernje sate, nadajući se da se neće ponoviti incident od prije dva dana u centru grada.
Tada su se, naime, u srcu Čaršije sukobili navijači i simpatizeri domaćina Željezničara i gostujućeg Maribora, tokom kojeg je polupana i oštećena imovina obližnjih kafića i trgovki.
Još jedan razlog za bijes bh. građana pred utakmicu s bugarskim nogometnim klubom je i taj što je još u prvom susretu odigranom 19. jula, na tribinama stadiona Georgi Asparuhov u Sofiji, došlo do nesportskog incidenta.
Naime, navijači Levskog su iznijeli transparente podrške Željku Ražnatoviću Arkanu i Ratku Mladiću.
Dolaze i navijači drugih klubova
Učinili su to Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući Vijeća ministara BiH i Bojko Borisov, bugarski premijer, pokušavajući na taj način smiriti strasti domaćih navijača izrevoltiranih plakatom anonimnog Bugarina koji je osvanuo na internetu, a na kojem piše: Nož, žica, Srebrenica.
“Uznemireni smo, jer se stvara ozračje netrpeljivosti. Apeliramo na fanove obje ekipe da se ponašaju odgovorno i suzdržano u duhu uzajamnog poštovanja i sportske snošljivosti, kakva i jesu načela sporta”, kaže se u pozivu predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i premijera Bugarske.
Da su Bugari svojim transparentima – skandiranjem „Nož, žica, Srebrenica“, te plakatima kojima navijače Levskog uz poruku „Sarajevo će da gori“ pozivaju u Sarajevo – žestoko isprovocirali građane Bosne i Hercegovine (ali i susjednih zemalja!) govori i činjenica da su navijačke grupe drugih klubova najavile svoj dolazak i podršku sarajevskom klubu.
“Navijači bugarskog kluba bit će pod jakom policijskom pratnjom od ulaska u BiH pa sve do ulaska na stadion, a po završetku utakmice će biti ispraćeni van BiH”, potvrdio je za Al Jazeeru glasnogovornik MUP-a Kantona Sarajevo, Irfan Nefić.
Prema njegovim riječima, gostujući navijači se neće zadržavati u glavnom gradu BiH.
Poziv na suzdržanost
Udruženje navijača Fudbalskog kluba Sarajevo upozorilo je gostujuće navijače da stadion Asim Ferhatović „Hase“ nije mjesto za potkusurivanje i ispoljavanje nacionalizma, te pozvalo da podrška ostane „moralna“.
“UNFKS u potpunosti razumije osjećaje navijača drugih klubova i građana koji su ogorčeni parolom istaknutom na stadionu u Sofiji, te željom za odgovorom na takve provokacije. Ipak, stadion Asim Ferhatović “Hase” ne smije i ne može biti iskorišten kao poligon za obračune sa gostima iz Sofije. Naglašavamo da podrška FK Sarajevo neće izostati, kao ni mnogo puta do sada, a bit će usmjerena isključivo ka ostvarivanju pozitivnog sportskog rezultata i prolaska u naredni krug takmičenja”, navodi se u saopćenju.
Nasilje i huliganstvo često poraze nogomet u Bosni i Hercegovini, a scene nasilja postale su skoro pa svakodnevna pojava.
U oktobru 2010. godine u navijačkim neredima u Širokom Brijegu, pogotkom iz vatrenog oružja smrtno je stradao navijač Sarajeva, Vedran Puljić, a počinitelj tog zločina ni danas nije uhvaćen.
Tačno godinu dana kasnije, u oktobru 2011. godine, prije početka prijateljske utakmice između Željezničara i Hajduka iz Splita, na ulicama bosanskohercegovačkog grada došlo je do sukoba navijačkih skupina dva tima.
Nije došlo do smrtnog ishoda, ali je Sarajevo taj dan podsjećalo na ratnu zonu. Ulicama se širio miris zapaljenih baklji, a komunalne službe su morale čistiti razbijene flaše i druge predmete koje su se koristili u fizičkom obračunu navijačkih skupina.
Komitet za normalizaciju Nogometnog saveza BiH, kojeg je oformila FIFA da pomogne u prevazilaženju problema bh. sporta, nakon toga je zabranio gostujućim navijačima prisustvo na utakmicama, sa željom da se izbjegnu navijački neredi.
Greška policije
Ministar unutrašnjih poslova BiH Predrag Kurteš se uoči utakmice u četvrtak navečer kritički osvrnuo na dešavanja u centru Sarajeva prije dva dana, kada je došlo do sukoba između navijača Maribora i Sarajlija.
U razgovoru za sarajevski dnevnik Dnevni avaz, istaknuo da je za problem navijačkih nereda na ulicama grada kriva loša organizacija policijskih snaga.
“Da bih bio potpuno jasan, smatram da je policija Kantona Sarajevo, isključivo primjenom važeće zakonske regulative, mogla i morala spriječiti provokacije navijača Maribora i na taj način preduprijediti sukob i opštu tuču u centru Sarajeva. Kadrovski najjače, tehnički najopremljenije i najuspješnije Kantonalno ministarstvo unutrašnjih poslova u Federaciji je moralo izvući pouke iz iskustva s neredima navijača zbog kojih je otkazana utakmica između Željezničara i Hajduka prošle godine”, kazao je Kurteš.
Izvor: Al Jazeera i agencije