Slavlje Španaca, remi Hrvata i Italijana

Pletikosa nije uspio spasiti svoju mrežu nakon Pirlovog izvođenja slobodnog udarca (AFP)

Nogometne reprezentacije Hrvate i Italije remizirale su (1:1) u meču drugog kola grupe C Evropskog nogometnog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini.

Izabranici Slavena Bilića u prvom kolu zabilježili su uvjerljivu pobjedu nad Irskom od 3:1, dok su Italijani remizirali protiv branitelja naslova najbolje ekipe kontinenta i svjetskih prvaka Španije (1:1).

„Azzurri“ su u prvom poluvremenu utakmice u Poznanju igrali brzo, precizno, dok je golman Hrvatske Stipe Pletikosa bio najbolje raspoložen u svojoj selekciji.

Ipak, i Pletikosa je kapitulirao u 39. minuti.

Ivan Rakitić je na ivici šesnaesterca prekršajem zaustavio Marija Balotellija, a veoma precizan je bio iskusni Andrea Pirlo koji je poslao loptu između dvojice „Vatrenih“ u živom zidu.

U drugom poluvremenu, Hrvatska je „prebacila u viši stepen prijenosa“ i zaigrala konkretnije, opasnije po gol Gianluigija Buffona, a takva igra im se isplatila u 72. minuti.

Ivan Strinić je poslao jednu dubinsku loptu u italijanski šesnaesterac, da bi Mario Mandžukić iz velike blizine savladao Buffona za konačnih 1:1. Mandžukiću je ovo treći gol na EURO-u u Poljskoj i Ukrajini.

Četvrta minuta

U drugom meču grupe C, Španija je sa 4:0 deklasirala Irsku, koja je u prvom kolu pretrpjela uvjerljiv poraz od Hrvatske (1:3), dok su Španci podijelili plijen sa Italijom, odigravši 1:1

„Furija“ je povela nakon četiri minute utakmice u Gdanjsku pogotkom Fernanda Torresa koji se polako vraća u dobru formu.

Irac Richard Dunne izblokirao je šut Davida Silve, da bi lopta došla do napadača engleskog premierligaša Chelseaja koji se probio na desnu stranu šesnaesterca i izblizine savladao Shaya Givena.

Priča sa početka prvog poluvremena ponovila se u istom dijelu nastavka, to jeste u četvrtoj minuti – gol Španije.

Prvo je žestoko šutirao Anders Iniesta, ali je Given to odbranio. Lopta je došla do Davida Silve na šest-sedam metara od gola Irske. Igrač engleskog prvaka Manchester Cityja je prevario trojicu odbrambenih igrača Irske, šutirao prema desnom uglu gola protivnika, a lopta je prošla ispod ruke Givena u mrežu.

Čuvar mreže Irske po treći put je kapitulirao u 70. minuti. Nogometaši u zelenim dresovima su podlegli pritisku Inieste i Silve na sredini terena, da bi potonji poslao loptu Torresu koji se lako riješio Dunnea i savladao nemoćnog Givena.

Računica grupe C

Sedam minuta kasnije već je 4:0. Silva je izveo korner, pronašao Cesca Fabregasa na 11 metara od irskog gola, igrač sredine terena Barcelone se probio na desnu stranu i vrhunskim udarcem poslao loptu pored Givena, a ona se odbila od unutrašnje strane lijeve stative i završila u mreži.

Sa ovih 4:0, Španija je na prvom mjestu grupe C, sa istim brojem bodova kao i Hrvatska, četiri, ali sa boljom gol razlikom, a ove dvije reprezentacije će odmjeriti snage u posljednjem kolu grupne faze.

Italija je treća sa dva boda i „Azzurri“ će tražiti pobjedu protiv Iraca, koji su idalje bez bodova, te nadati se kako će u duelu Španija-Hrvatska biti pobjednika. Ukoliko savladaju Irsku sa više od dva gola razlike, a Španci i „Vatreni“ remiziraju 0:0 ili 1:1, Italijani će ići dalje na uštrb Hrvata.

Ukoliko se, pak, meč Španija-Hrvatska završi sa 2:2, 3:3 ili nekim drugim remijem sa više golova, Italijani će se pakovati kući, a u četvrtfinalu će biti Španci i Hrvati.

Takmičenje na EURO-u se nastavlja u petak mečevima drugog kola grupe D, a sastaju se Ukrajina – Francuska (18) i Švedska – Engleska (20:45).