Bugarska uvodi euro, tuča u parlamentu

Pozitivna procjena konvergencije otvara put Bugarskoj da uvede euro od Nove godine i postane 21. država članica Evropske unije koja se pridružila eurozoni.

Konačna odluka je na ministrima finansija EU koji bi trebali pokrenuti proces početkom jula (Antonio Bronić / Reuters)

U parlamentu Bugarske danas je izbila tuča zbog odluke te zemlje da se pridruži eurozoni, a neki poslanici su pozvali pristalice očuvanja nacionalne valute, leva, da blokiraju narodnu skupštinu, javlja agencija Beta.

To je javila makedonska agencija agencija MIA, navodeći da su tokom parlamentarnog zasjedanja proruski poslanici “Obnove”, na poziv lidera Kostadina Kostadinova blokirali  pristup govornici, a da se zatim on popeo na nju.

 

 

“Danas je crn dan za Bugarsku, janjičari sahranjuju našu zemlju”, rekao je Kostadinov.

Agencija MIA dodaje da fotografije koje su objavili bugarski mediji pokazuju da je došlo do fizičkog obračuna između dva poslanika.

Eskalacija tenzija

Poslanička grupa “Produžavamo sa promenama – Demokratska Bugarska” podnijela je prijedlog za smjenu Conča Ganeva iz stranke Obnove sa mjesta zamjenika predsjednika parlamenta.

Razlog je to što su tenzije eskalirale u plenarnoj sali danas kada je Ganev udario poslanika Javora Božankova iz grupe “Produžavamo sa promenama – Demokratska Bugarska”.

Pristalice bugarske nacionalne valute protestuju ispred zgrade narodne skupštine od jutros, a Kostadinov je pozvao demonstrante da blokiraju parlament.

Evropska komisija objavila je danas da je Bugarska ispunila uslove za usvajanje jedinstvene evropske valute euro od 1. januara 2026. godine, čime će ona postati 21. članica eurozone.

 

 

Zvaničnu odluku o tome treba da donesu 8. jula ministri finansija Evropske unije, ali se ne očekuje nikakvo protivljenje pošto ta zemlja sa 6,4 miliona stanovnika ispunjava sve tehničke uslove.

ECB takođe za pristup Bugarske eurozoni

“Bugarska je ispunila sve kriterije za uvođenje eura od 1. januara 2026. godine”, objavila je i Evropska centralna banka (ECB) nakon procjene napretka u nizu pokazatelja, od inflacije do zakonodavstva centralne banke, prenosi agencija Reuters.

„Ova pozitivna procjena konvergencije otvara put Bugarskoj da uvede euro od 1. januara 2026. i postane 21. država članica Evropske unije koja se pridružila eurozoni“, naveo je glavni ekonomist ECB-a Philip Lane u izjavi.

Nakon što politički proces bude završen, zvaničnici bugarske Centralne banke bit će pozvani da se pridruže grupama ECB-a, uključujući Upravno vijeće koje određuje kamatne stope, kao posmatrači, do formalnog pristupanja.

Jedva ispunjeni kriteriji

Bugarska se godinama pokušava pridružiti zajedničkoj valuti, ali datum pristupanja odgođen je dijelom i zato što nije ispunila neke vitalne kriterije, posebno inflaciju.

Ovaj put je jedva ispunila kriterij inflacije jer je 12-mjesečno očitanje u aprilu bilo 2,7 posto, nešto ispod referentne vrijednosti od 2,8 posto.

Međutim, predviđa se ubrzanje inflacije u 2025. godini i mogla bi u prosjeku iznositi 3,6 procenata na godišnjem nivou, ali Evropska komisija očekuje da će se vratiti ispod dva posto u 2026. godini.

Protesti protiv eura

Krajem maja su održani masovni protesti u Bugarskoj protiv uvođena eura.

“Ako se Bugarska pridruži eurozoni, to će biti kao ukrcaj na Titanic”, rekao je za AFP Nikolaj Ivanov, umirovljeni visoki funkcioner, na protestu na kojem se poziva na zadržavanje valute zemlje – leva.

Sjećanja na ekonomsku krizu iz 1996. godine i 1997. u kojoj je bankrotiralo 14 banaka, a hiperinflacija je bila više od 300 posto također su se oživila, što je potaknulo opoziciju, prenosi Hina.

Nekoliko nedavnih anketa pokazalo je da je gotovo polovica ispitanika izjavila da se protivi pridruživanju Bugarske eurozoni.

Rasprava je ponovno rasplamsala propagandu protiv EU, a mnogi od onih koji se protive usvajanju eura počeli su mahati ruskim zastavama.

Kostadin Kostadinov, vođa bugarske ultranacionalističke Stranke preporoda, maše dok protestvuje protiv planova zemlje za pridruživanje eurozoni u Sofiji, 4. juna 2025. (REUTERS/Stoyan Nenov)

‘Siromašni će biti još siromašniji’

Bugarska, koja se pridružila EU 2007. godine, najsiromašnija je država u bloku.

A “siromašni se boje da će još osiromašiti”, rekla je Boriana Dimitrova, direktorica instituta Alpha Research.

To, zajedno s nepovjerenjem u institucije nakon više godina nestabilnosti, stvorilo je plodne uslove za strah 6,4 miliona stanovništva od ekonomskih promjena.

Taj strah potaknule su neke političke grupe, uključujući krajnje desničarsku stranku Vazrazhdane, koja je danas u glavnom gradu pozvala na novi skup protiv eura.

Izvor: Reuters

Reklama