Vlada ulaže 155 miliona eura za spas Montenegro Airlinesa

Vlada Crne Gore predložila je zakon kojim se predviđa ulaganje 155 miliona eura u nacionalnu aviokompaniju Montenegro Airlines.
Prijedlogom zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj nacionalne aviokompanije predviđa se njena dokapitalizacija u narednih šest godina radi pokrivanja dugovanja i novih investicija.
Vlada je zakon uputila u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku, kako bi se o njemu glasalo do kraja godine, prenosi Anadolija.
Kako su naveli iz Vlade, zakonom se stvaraju osnovne pretpostavke za tržišno poslovanje nacionalnog avioprevoznika, a time i brojni pozitivni efekti po cjelokupnu crnogorsku ekonomiju.
“U tu sumu je uračunato i izdvajanje do 50 miliona eura za kupovinu novih crnogorskih aviona. Radi osiguravanja održivosti i stabilnosti poslovanja nacionalnog avioprevoznika kao preduzeća od posebnog značaja za državu, zakonom se uređuju uslovi i postupak izmirivanja obaveza koje Montenegro Airlines ima prema Crnoj Gori i trećim licima”, navodi se u saopćenju iz Vlade.
Aviokompanija važna za ekonomiju zemlje
Ističe se da crnogorska nacionalna aviokompanija godišnje prihoduje oko 70 miliona eura, kao i da je ove godine prevezla više od 660.000 putnika.
Time je, kako se navodi, pored direktnog prihoda, ostvaren i pozitivan utjecaj od turizma na cjelokupnu ekonomiju Crne Gore.
“Eventualni stečaj ili likvidacija kompanije bi doveli do niza negativnih efekata po cijelu nacionalnu ekonomiju, kao i brojnih direktnih negativnih posljedica, među kojima su gubitak 33,7 miliona eura otplaćenih rata za avione i slotova na stranim aerodromima”, naveli su iz Vlade.
Vlada je ocijenila da bi alternativni scenarij stečaja ili likvidacije Montenegro Airlinesa također bio nepovoljan, ne samo po nacionalnu aviokompaniju, već i po ukupnu crnogorsku ekonomiju, posebno imajući u vidu turizam kao stratešku granu razvoja.
“Vlada je razmotrila i uporedna pozitivna iskustva više zemalja Evropske unije, koje su prethodnih godina na sličan način konsolidovale svoje aviokompanije, kao i slučajeve zemalja koje su odlučile da ne pristupe konsolidaciji, što je dovelo do značajnih negativnih posljedica po njihove nacionalne ekonomije”, navode iz Vlade Crne Gore.
Izvor: Agencije