Kalinjingradske vlasti će digitalizirati Kantova djela

U fokusu stručnjaka su knjige koje su nekad pripadale filozofu Immanuelu Kantu, najpoznatijem po djelu ‘Kritika čistog uma’, revolucionarnoj raspravi o odnosu između znanja i iskustva ili percepcije.

Kant je cijeli život (od 1724. do 1804.) proveo u tadašnjem istočnopruskom gradu Koenigsbergu (Reuters)

Gradske vlasti ruskog Kalinjingrada, u vrijeme dok je bio njemački poznatom i kao Koenigsberg, pokrenule su ambiciozan projekt digitalizacije stotina rijetkih i starih knjiga, među kojima su one prosvjetiteljskog filozofa Immanuela Kanta.

„Glavna misija naših biblioteka je očuvanje knjiga“, rekao je Ruslan Aksjonkin, stručnjak i zaposlenik Kulturnog i obrazovnog centra na Baltičkom univerzitetu u Kalinjingradu. „Trenutno smo angažirani na velikom projektu skeniranja svih knjiga objavljenih prije revolucije [iz 1917. godine]“.

Na digitalizaciju čeka gotovo 450 knjiga koje datiraju iz perioda od 15. do 20. stoljeća, prenosi Reuters. U fokusu stručnjaka su knjige koje su nekad pripadale Kantu, široj čitalačkoj publici najpoznatijem po djelu Kritika čistog uma iz 1781. godine, revolucionarnoj raspravi na 800 stranica o odnosu između znanja i iskustva ili percepcije.

Nakon kapitulacije nacista grad postao sovjetski

Kant je cijeli život (od 1724. do 1804.) proveo u tadašnjem istočnopruskom gradu Koenigsbergu. Projekt je dio priprema za proslavu 300-te godišnjice njegova rođenja koja se navršava iduće godine.

Nakon kapitulacije nacističke Njemačke grad je predan Sovjetskom savezu i naseljen sovjetskim stanovništvom, a njemačko je bilo protjerano, podsjeća Hina.

„Vrlo je malo autentičnih predmeta koje povezujemo s  Kantom, no imamo djela objavljena za njegovog života. Neke od knjiga koje pripremamo za digitaliziraju nisu stoljećima bila otvarane. U nekima smo pronašli osušeno lišće ili maramice, a na rubovima istrošenih stranica skice i žvrljotine“, rekao je Aksjonkin.

Izvor: Agencije

Reklama