Vlasti zadovoljne evropskom odlukom o litiju, opozicija poručuje – nećete kopati

Građanski pokret Kreni-Promeni, koji je inicirao peticiju s 303.000 potpisa građana, poručio je da Brisel podržava ‘propali projekt koji se u Srbiji neće realizovati’.

Protivnici iskapanja litija kategorički su uzvratili da rudnika - neće biti (Zorana Jevtic / Reuters)

Odluka Evropske komisije da na popis 13 strateških projekata u području ključnih sirovina u trećim zemljama, stavi i projekt Jadar na poljoprivrednom zemljištu u zapadnoj Srbiji, potakla je novo protivljenje ekoloških udruženja i opozicije uz poruku Briselu: “Nećete kopati”.

Delegaciji Evropske unije u Beogradu je 1. aprila ove godine predana peticija s više od 300.000 potpisa građana koji se protive eksploataciji litija u Srbiji, nakon što je iz Brisela naznačeno da bi se taj rijetki metal mogao naći na popisu strateških projekata EU-a, piše Hina.

Uprkos ocjeni predsjednice Skupštine Srbije Ane Brnabić da je to za zemlju “odlična vijest”, te da “uz primjenu standarda EU-a” projekt Jadar neće ugroziti okoliš, ali će donijeti “do 20.000 novih radnih mjesta”, protivnici eksploatacije litija kategorički su uzvratili da rudnika – neće biti.

‘Propali projekt koji se u Srbiji neće realizovati’

Građanski pokret Kreni-Promeni, koji je inicirao peticiju s 303.000 potpisa građana, poručio je da Brisel podržava “propali projekt koji se u Srbiji neće realizovati”.

Podsjećaju da je projekt Jadar već izazvao snažan otpor cjelokupne naučne zajednice u Srbiji, te odlučno “ne” građana tokom velikih ekoloških protesta i blokada 2021. godine, nakon čega je vlast bila prisiljena da ga obustaviti, a potom političkim manipulacijama ponovno vratiti u život.

Pokret podsjeća i da vlast nikada nije odlučila o narodnoj inicijativi koju je potpisalo 38.000 građana, a o kojoj se, po Ustavu, državni parlament morao očitovati.

EU pokazuje svoju ‘kolonijalnu politiku prema Srbiji’

“Odluka Evropske unije potkopava sopstvene temeljne vrednosti: demokratiju, vladavinu prava i ekološke standarde, a Srbija neće pristati da postane ‘rudarska kolonija’. Jer – neće kopati”, poručio je pokret Kreni-Promeni.

Odluci Brisela oštro se suprotstavila i lijeva i desna parlamentarna opozicija uz ocjene da EU pokazuje svoju “kolonijalnu politiku prema Srbiji i da Zapad nema boljeg poslušnika od režima Aleksandra Vučića”, te da odluka EK-a “nije u skladu s temeljnim vrijednostima Evropske unije, niti principima i ciljevima Akta o kritičnim mineralnim sirovinama (CRMA)”.

Izvor: Hina

Reklama