Hrvatska: Predstavljen plan obaveznog vojnog roka, sa platom od 1.100 eura
Obavezni vojni rok za mladiće od 19 godina uvodi se da bi se obezbjedila snažnija odbrambena spremnost i bolja povezanost građana s nacionalnom sigurnošću.

Ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić predstavio je danas plan ponovnog uvođenja obaveznog vojnog roka u trajanju od dva mjeseca, uz mjesečnu neto plato od 1.100 eura, javlja Beta.
“Država planira da će tako osposobiti 800 do 4.000 vojnika godišnje”, rekao je Anušić na predstavljanju izmjena i dopuna Zakona o odbrani i Zakona o službi u Oružanim snagama, koje su preduslov za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRadnici PIK Vrbovec, nezadovoljni platom, štrajkuju već 17 dana
Ivana Bodrožić: Književnost je odraz svijeta, ali i učvršćuje stereotipe
Hrvatske bolnice dužne 500 miliona eura za lijekove
Izmjene idu u javno savjetovanje, a potom o svemu treba da se izjasni parlament Hrvatske.
Ministar je rekao da se obavezni vojni rok za mladiće od 19 godina uvodi da bi se obezbjedila snažnija odbrambena spremnost i bolja povezanost građana s nacionalnom bezbjednošću.
Vojno osposobljavanje planirano je u kasarnama u Kninu, Slunju i Požegi.
Vojnici će tokom obuke primati neto plato od 1.100 evra, vojna služba će ulaziti u radni staž, a ako su zaposleni, poslodavci im neće smjeti dati otkaz.
Uz to je predloženo da oni koji odsluže voni rok imaju prednost pri zapošljavanju u tijelima državne i lokalne uprave, što je još ranije, kada je najavljeno kao mogućnost, izazvalo kritike dijela opozicije i udruženja za zaštitu ljudskih prava.
Žene izuzete od služenja obaveznog vojnog roka
Žene su izuzete od služenja obaveznog vojnog roka, ali mogu se prijaviti dobrovoljno.
Takođe je predviđeno civilno služenje vojnog roka za one koji se pozovu na priziv savjesti i to na dva načina.
Prvi je boravak u kasarnama pod ingerencijom MUP-a što bi trajalo tri mjeseca, uz platu od 250 eura mjesečno, a drugi način predviđa četiri mjeseca civilnog služenja u jedinicama lokalne ili regionalne samouprave, bez naknade.
U javnosti se od početka prošle godine govori o vraćanju obaveznog vojnog roka, a jedan od njegovih najvećih zagovornika je ministar odbrane koji dolazi iz vladajuće Hrvatske demokratske zajednice.
On je nekoliko puta najavljivao početak služenja obaveznog vonog roka, ali nije postojala saglasnost s predsednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem koji je više puta rekao da se o vraćanju obaveznog vojnog roka treba dugo i ozbiljno razgovarati na najvišem nivou.
Vraćanje obaveznog vojnog roka nedavno je bila tema Vijeća za odbranu na kojoj su bili predsjednik Milanović i premijer Andrej Plenković.
Obavezno služenje vojnog roka ukinuto je 2008. godine i od tada se vojni rok služi samo dobrovoljno, ali je interes slab.