SAD-BiH: Najvažniji susret na najvišoj razini od 2006. godine

To je vjerovatno najvažniji susret na najvišoj razini između dvije zemlje od neusvajanja aprilskog paketa 2006. godine, ocijenio je Al Jazeerin Ivica Puljić.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović tokom obraćanja Generalnoj skupštini UN-a (David Dee Delgado / Reuters) (Reuters)

U New Yorku je održan veoma produktivan sastanak američko-bosanskohercegovačkih delegacija, javlja Al Jazeerin reporter Ivica Puljić.

Sa bh. strane su učestvovali predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković i ambasador BiH pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija, dok su sa američke strane učesnici bili članovi State departmenta John Bass, Jim O`Brien i Alexandar Sasha Kasanof.

“To je vjerojatno najvažniji susret na najvišoj razini između dvije zemlje od neusvajanja aprilskog paketa 2006. godine”, ocijenio je Puljić.

Dodao je da Alexandar Sasha Kasanof u oktobru stiže u posjetu Zapadnom Balkanu, te da će 7. oktobra biti u Sarajevu, u cilju pomoći BiH na ispunjavanju uvjeta za pregovore s EU.

Prijem kod Bidena

Dan ranije je Bećirović prisustvovao prijemu kojeg organizuje američki predsjednik Joe Biden sa suprugom Jill.

“Bosna i Hercegovina i SAD imaju čvrste i prijateljske veze, a naše strateško opredjeljenje je dodatno jačanje tih veza. Susret s predsjednikom Bidenom i prvom damom bio je prilika da iskažem poštovanje predsjedniku i narodu SAD-a za cjelokupnu dosadašnju pomoć našoj državi”, rekao je Bećirović.

Denis Bećirović sa suprugom Mirelom na prijemu kojeg organizuje američki predsjednik Joe Biden sa suprugom Jill (Ustupljeno Al Jazeeri)

Istakao je da ga raduje što je Biden još jednom iskazao punu podršku Bosni i Hercegovini, a posebno jer je istakao svoju ličnu povezanost s Bosnom i Hercegovinom.

Bećirevićevovo obraćanje u UN-u i protest Srbije

Bećirović je vrlo aktivan ovih dana, ocijenio je Puljić. Susreo i s prvim čovjekom Generalne skupštine UN-a s kojim je, između ostalog, razgovarao o važnosti rezolucije o genocidu u Srebrenici, dok je u obraćanju Generalnoj skupštini UN-a posebno upozorio na opasnosti Deklaracije usvojene na nedavno održanom “svesrpskom saboru” u Beogradu.

Poručio je da taj dokument flagrantno ugrožava nezavisnost i suverenitet Bosne i Hercegovine, kao i drugih država u regiji.

Nakon njegovog obraćanja, Srbija je uputila protestno pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih naroda i predsjedniku Generalne skupštine UN-a.

“Umjesto da sarađuju sa BiH, da poštuju norme međunardonog prava, zvaničnici Republike Srbije pokušavaju da podrivaju i Dejtonski sporazum i državu Bosnu i Hercegovinu”, rekao je Denis Bećirović je gostujući u Vijestima Al Jazeere Balkans.

“Smatra da se treba okrenuti ekonomskom razvoju, a ne velikdržavnim politikama.

“Srbija kao da se želi da vrati u 1990. godine, kao da želi da obnovi velikosrpski projekat zbog kojeg je izvršena agresija na BiH i izvršen genocid nad Bošnjacima. Zbog toga tu istinu moramo saopćiti i ovdje u Ujedinjenim nacijama i na drugim bitnim adresama, pokušati da ubijedimo i sve druge, da se okrenemo ekonomskom razvoju, a ne velikodržavnim politikama koje su u crno zavile zemlje bivše Jugoslavije tokom 1990-tih godina.

On kaže i da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić “kao na daljinski upravljač može da rukovodi sa pojedinim političarima u bosanskohercegovačkom entitetu RS, a sa većinom nas u Bosni i Hercegovini se ne može tako ponašati”.

Plenković o važnosti stabilnosti BiH

Pred Generalnom skupštinom UN-a obratio se i premijer Hrvatske Andrej Plenković koji je istakao da Hrvatska predstavlja model uspješne integracije u Evropsku uniju i NATO, dodajući da joj ta “jedinstvena pozicija daje, ne samo poseban status u regiji, već i značajan autoritet u zalaganju za mir, stabilnost i europske težnje svojih susjeda”.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković u UN-u (Eduardo Munoz / Reuters)

“Hrvatska dosljedno potiče naše zapadno balkanske partnere da ulože još više napora u ispunjavanje utvrđenih kriterija”, rekao je.

Istakao je da je za Hrvatsku od posebne važnosti stabilnost susjedne Bosne i Hercegovine s kojom ta zemlja dijeli više od hiljadu kilometara dugu granicu.

“Za postizanje sigurnosti i stabilnosti u zemlji mora se osigurati ustavna, puna, ravnopravnost triju konstitutivnih naroda – Hrvata, Bošnjaka i Srba, a Dejtonsko-pariški sporazumi, mirovni ugovori kojima je okončan rat i potvrđena multinacionalnost, multikonfesionalnu i multikulturalnu Bosnu i Hercegovinu, moraju se očuvati”, poručio je Plenković.

Vučić dao orden Nikaragvi zbog Srebrenice

U međuvremenu je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zamjenici stalnog predstavnika Nikaragve pri Ujedinjenim nacijama Eleani Haoska Pichardo uručio “Orden srpske zastave prvog stepena” zbog protivljenja Nikaragve u Generalnoj skupštini UN-a prilikom usvajanja rezolucije o uspostavljanju 11. jula kao Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici.

“U svetu u kojem su pravda i pravo neretko ugroženi, ovakva priznanja podsećaju nas na značaj borbe za vrednosti koje bi trebalo sve nas da okupe oko istih časnih ciljeva”, napisao je Vučić na Instagramu.

“Ovaj orden je izraz naše zahvalnosti za podršku Nikaragve Srbiji u međunarodnoj areni, kao i za aktivnu diplomatsku ulogu koja je doprinela jačanju odnosa između naših zemalja”, dodao je.

Nikaragva je u UN-u pokazala izuzetnu posvećenost promovisanju pravih vrednosti multilateralizma i poštovanja međunarodnog prava, čime je dodatno učvrstila naše prijateljstvo i zajedničke interese”, zaključio je Vučić.

Izvor: Al Jazeera

Reklama