Ustavni sud BiH objavio odluku o apelaciji Solaka i Novalića

Ustavni sud smatra da ništa ne može dovesti do zaključka da je zbog pisanja medija o ovom postupku donesena osuđujuća odluka, odnosno da je to imalo utjecaja na sud pri odlučivanju.

Sud BiH osudio je bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića, direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka i vlasnika firme 'F. H. Srebrena malina' Fikreta Hodžića na ukupno 15 godina zatvora za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora tokom pandemije COVID-19 (Ustavni sud BiH)

Ustavni sud Bosne i Hercegovine usvojio je apelaciju Fikreta Hodžića i pravnog lica “F. H. Srebrena malina” te utvrdio povredu prava na pravično suđenje tih apelanata koji kažu da nisu znali za šta se terete.

Sud Bosne i Hercegovine osudio je bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića, direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka i vlasnika firme “F. H. Srebrena malina” Fikreta Hodžića na ukupno 15 godina zatvora za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora vrijednih 10,5 miliona maraka tokom pandemije COVID-19.

Ustavni sud smatra da iz dostavljenih presuda nije otklonjena sumnja u to da su ti apelanti prvi put suočeni s pravnom kvalifikacijom djela za koje su osuđeni u prvostepenoj presudi, te da zbog toga nisu mogli pripremiti odbranu. Stoga je Ustavni sud odlučio da predmet u tom dijelu vrati Sudu BiH koji će otkloniti utvrđenu povredu prava tih apelanata.

Osim toga, Ustavni sud je djelimično usvojio apelaciju Fahrudina Solaka i Fadila Novalića, te utvrdio povredu prava na pravično suđenje u vezi s presumpcijom nevinosti tih apelanata u postupku utvrđivanja „krivične optužbe“ u vezi s izjavama određenih javnih zvaničnika koje su davali tokom trajanja krivičnog postupka. U odnosu na ostale navode Fahrudina Solaka i Fadila Novalića apelacija je odbijena.

Mediji nisu utjecali na presudu

Ustavni sud je, između ostalog, zaključio da su ti apelanti osuđeni za djelo za koje su bili i optuženi, te da sud određenim izmjenama u presudi nije narušio subjektivni ni objektivni identitet optužnice, o čemu je Sud Bosne i Hercegovine dao detaljno i jasno obrazloženje.

Dalje, u ovoj odluci Ustavni sud je istakao da je sud sveobuhvatnom analizom dokaza koje je prihvatio i ocijenio, kako pojedinačno tako i u međusobnoj vezi, došao do zaključka da su Fahrudin Solak i Fadil Novalić počinili krivično djelo koje im se stavlja na teret, te da ništa ne ukazuje da je došlo do povrede principa in dubio pro reo.

U odnosu na javno objavljivanje presude Ustavni sud je utvrdio da je presuda suda javno objavljena čitanjem izreke presude te da su bile pozvane stranke i javnost. To što sud tom prilikom nije pročitao cijelu izreku, odnosno što je ispustio određene dijelove izreke presude, ne može voditi zaključku o kršenju prava na objavu presude.

Apelanti su upoznati s odlukom, a Sud BiH je utvrdio da je izvornik presude identičan pismenom otpravku.

U odnosu na pisanje medija, Ustavni sud smatra da ništa ne može dovesti do zaključka da je zbog pisanja medija o ovom postupku donesena osuđujuća odluka, odnosno da je to imalo utjecaja na sud pri odlučivanju, saopćeno je iz te institucije.

Izvor: Agencije

Reklama