Pahor: Dugoročna nestabilnost u regiji ako Srbija izabere Rusiju
Glavno pitanje gdje će Zapadni Balkan biti nakon završetka sukoba u Ukrajini najviše zavisi od odluke Srbije, rekao je bivši predsjednik Slovenije.
Bivši predsjednik Slovenije Borut Pahor izjavio je da Kosovo mora formirati zajednicu srpskih opština (ZSO), ali da Srbija, istovremeno, mora da se okrene ka Zapadu.
Kako je rekao, “neka vrsta zajednice” treba da postoji na Kosovu jer bi se njenim formiranjem povećalo povjerenje između Kosova i Srbije.
U razgovoru koji je organizovalo Atlantsko vijeće, Pahor je poručio da je uvijek podržavao dijalog dvije strane za koji kaže da nije savršen, ali da je davao rezultate, prenosi Tanjug.
On je istakao da se neće postići dobar finalni dogovor o Kosovu ukoliko vlasti u Srbiji i predsjednik Aleksandar Vučić budu na strani Moskve.
“Sve će zavisiti od procjene predsjednika Vučića”, smatra Pahor.
‘Srbija da se odmakne od Rusije’
Sa druge strane, navodi da će, ukoliko Srbija bude naginjala evropskoj strani, “prije ili kasnije” biti postignut nekakav dogovor koji će Kosovu osigurati “neku vrstu formalne, diplomatske nezavisnosti”.
Govoreći o situaciji na Zapadnom Balkanu usljed ruske invazije na Ukrajinu, bivši slovenački predsjednik je rekao da je glavno pitanje gdje će Zapadni Balkan biti nakon završetka sukoba, ističući da to najviše zavisi od odluke Srbije. Dodao je da Zapad treba da inspiriše Srbiju da se odmakne od Rusije i da pređe na stranu Zapada ”jer će tada cijeli region biti na zapadnoj strani u podijeljenoj Evropi”.
“Ukoliko Srbija bude izabrala Rusiju, onda mislim da ćemo se suočiti sa nekom vrstom nestabilnosti u cijelom regionu u narednih nekoliko godina ili decenija”, rekao je Pahor.
Istakao je da nije samo na Srbiji da odluči, već i da Evropska unija mora da intenzivira proces proširenja.
“To je sada geopolitičko pitanje, a ne samo pitanje tehničkih mjera”, poručio je on.
‘Nedostatak povjerenja’
Naveo je da za Srbiju predstavlja veliki izazov donošenje odluke o tome na čijoj će strani biti u budućnosti.
“Nije samo riječ o novcu i političkoj volji, već i o strpljenju sa naše strane, da damo Srbiji vremena da, korak po korak, donese određene odluke i konačno pređe na našu stranu”, rekao je Pahor.
Dodao je da zna da na Zapadu postoji nedostatak povjerenja prema vlasti u Srbiji, ali ističe da vrijedi biti strpljiv i raditi sa Beogradom jer je riječ o miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu u narednim decenijama.
“Za Vučića i vlast u Srbiji je veoma važno da dobiju neku vrstu garancija da će, na kraju evropskog puta, Srbija postati punopravna članica Evropske unije zato što ne žele da se dogodi da Srbija ide evropskim putem, ostavi Moskvu i na kraju ne dobije članstvo”, rekao je Pahor i naveo da je potrebno inspirisati i građane Srbije kako bi se na kraju postigao konsenzus u Srbiji u narednih nekoliko godina.