Američka ambasada: Dodik dovodi u opasnost evropsku perspektivu BiH
SAD će nastaviti pozivati na odgovornost one koji pokušavaju potkopati Bosnu i Hercegovinu i njene institucije, objavila je američka ambasada u Sarajevu.

Separatistička retorika Milorada Dodika i njegove prijetnje otcjepljenjem od Bosne i Hercegovine su opasne, a njegovo destabilizirajuće djelovanje imat će negativne posljedice ne samo za njega, već i za sve građane ove zemlje gdje god da žive, objavila je američka ambasada u Sarajevu.
“Njegova [Dodikova] retorika i postupci doveli su u opasnost evropsku perspektivu Bosne i Hercegovine, njenu demokratiju i ekonomiju”, navela je ambasada na platformi X, još jednom kometirajući postupke i retoriku predsjednika bh. entiteta Republika Srpska.
“Ustav Bosne i Hercegovine je kristalno jasan – entitet nema ustavne ovlasti da se odvoji od Bosne i Hercegovine. SAD je bio jednako jasan da je Bosna i Hercegovina suverena i jedinstvena država te da ostajemo privrženi njenom teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru”, dodaje se.
‘Svi narodi BiH su Evropljani i državljani BiH’
SAD će, piše u saopćenju, nastaviti pozivati na odgovornost one koji pokušavaju potkopati Bosnu i Hercegovinu i njene institucije i pokušavaju destabilizirati zemlju i regiju.
“Stavovi SAD-a o državnosti Bosne i Hercegovine kao i konceptu konstitutivnih naroda i ostalih su dobro poznati, ali šovinistički stavovi i izjave gospodina Dodika o njegovim sugrađanima zaslužuju reakciju. Bosna i Hercegovina je multietnička država, u kojoj žive tri konstitutivna naroda – Bošnjaci, Hrvati i Srbi – i ostali. Svi su oni Evropljani, svi su Bosanci i Hercegovci i svi su državljani Bosne i Hercegovine. SAD je za Bosnu i Hercegovinu jer podržava narode Bosne i Hercegovine – sve njih”, rečeno je u saopćenju američke ambasade u Sarajevu.