Bez osuda za paljenje Bajrakli džamije

Prvi osnovni sud u Beogradu nije u srijedu osudio nijednog od devet optuženih za paljenje Bajrakli džamije 17. marta 2004. godine.

Trojica optuženih, među kojima vođa navijača Fudbalskog kluba Partizana Miloš Radisavljević, zvani Kimi, osuđena su na po četiri mjeseca zatvora zbog učestvovanja u neredima ispred džamije.

Sud je odredio zatvorske kazne Milošu Radisavljeviću, njegovom ocu Radetu Radosavljeviću i Bojanu Hrvatinu zbog učešća u neredima ispred Bajrakli džamije u noći između 17. i 18. marta 2004. godine, nakon nasilja koje je izbilo na Kosovu.

Ostalih šest optuženih je oslobođeno optužbi.

‘Bez dokaza’

Miloš Radisavljevići i Hrvatin osuđeni su za krivično djelo učestvovanje u grupi koja vrši nasilje, odnosno jer su kamenovali policajce zajedno s drugim neidentificiranim osobama,te probili policijski kordon na uglu beogradskih ulica Kralja Petra i Gospodar Jevremove.

Tokom postupka nije dokazano da je bilo ko od okrivljenih zapalio džamiju ili oštetio imovinu u većem obimu, rekla je sudija Ivana Ramić obrazlažući presudu.

“Nesporno je njihovo prisustvo tamo, ali to nije dovoljno za osudu”, napomenula je Ramić.

Ivana Ramić je pojasnila da su radnje izvršenja tog krivičnog djela postavljene alternativno u zakonu kao skupina koja učestvuje u tuči, pali, nanosi teške i lake tjelesne povrede.

“Konkretno u ovom slučaju, osuđeni su oglašeni krivim zbog nanošenja teških telesnih provreda dvojici policajaca, iako je više pripadnika policije koji su te noći čuvali džamiju zadobilo teške i lake telesne povrede”, rekla je ona.

Ramić je naglasila da se sud kreće i svoju odluku donosi u okviru optužnice u odnosu na radnje izvršenja i dela koja se optuženima stavljaju na teret.

Radetu Radisavljeviću sud je presudom u srijedu opozvao raniju uslovnu osudu od šest mjeseci zatvora i izrekao mu jedinstvenu kaznu od osam mjeseci zatvora.

Izgorjelo 7.000 vrijednih knjiga

Hrvatinu je, također, izrekao jedinstvenu kaznu od 15 godina zatvora, jer je on ranije pravosnažno osuđen za ubistvo navijača u vozu.

Optužbi su oslobođeni Stefan Čubrović, Nikola Marinković, Goran Mitić, Boris Mitrašević, Stefan Radević i Vladan Broćić.

Tokom nereda demonstranti su probili policijski kordon, polupali prozore i inventar, a zatim zapalili džamiju.

Te noći do temelja je izgorjela i biblioteka s više od 7.000 vrijednih knjiga.

Tužilaštvo je sredinom maja odustalo od krivičnog gonjenja još deveterice optuženih.

Islamska zajednica Srbije (IZS) je pućena je na parnicu radi ostvarivanja naknade štete, dok je Sud naložio da Radisavljevići plate sudske troškove.

Žalbeni rok osam dana

Osuđeni i tužilaštvo imaju pravo uložiti žalbu na ovu presudu u roku od osam dana.

Punomoćnik IZS-a Rajko Danilović smatra da je ovo sramna presuda i najavljuje tužbu protiv države za naknadu štete IZS-u.
On je novinarima ispred Palate pravde rekao da po ovoj presudi niko nije kriv za paljenje džamije.

Generalni sekretar Rijaseta IZS-a Eldin Ašćerić najavio je da će IZS pokrenuti novi postupak zbog paljenja džamije, jer se ona “nije sama zapalila”.

On je novinarima ispred Palate pravde kazao da je i sudija sama rekla da je ovaj predmet samo kolokvijalno bio poznat kao paljenje džamije.

“Ovo suđenje je bilo za skup koji čini nasilje, a za to je moglo biti optužen bilo ko ko se te noći zatekao ispred džamije ili na ulici”, smatra Ašćerić.

Izvor: Agencije


Reklama