Kalifornija tuži Trumpovu administraciju
Kalifornijski guverner Gavin Newsom najavio je tužbu zbog raspoređivanja Nacionalne garde tokom protesta u Los Angelesu.

Kalifornijski guverner Gavin Newsom je tokom intervjua za kanal MSNBC najavio pravne akcije protiv odluke o raspoređivanju Nacionalne garde tokom protesta u Los Angelesu, a poslao je i pismo administraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa u kojem je odluku osudio kao “nezakonitu”.
“Donald Trump se mora povući. Mora odstupiti. Donald Trump rasplamsava ovo “, rekao je Newsom tokom intervjua.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPokret MAGA: Trump je u nemogućoj poziciji
Izrael napao Iran: Na meti nuklearne, vojne i civilne lokacije
Izrael napao Iran: Šta znamo do sada
U pismu Trumpu, Newsom je osporio zakon na koji se administracija pozvala za raspoređivanje, koji kaže da takvu naredbu moraju “izdati guverneri država”.
U pismu se navodi da u ovom trenutku nema potrebe za takvim raspoređivanjem i da je to “ozbiljno kršenje suvereniteta države”.
No, američki predsjednik u ponedjeljak je nagovijestio da bi podržao hapšenje guvernera Newsoma
U subotu je Tom Homan, Trumpov “car granice” i bivši privremeni direktor Službe za imigraciju i carinsku kontrolu, zaprijetio hapšenjem svakoga ko bude ometao nastojanja da se u državi provedu imigracijski zakoni, što se odnosi i na Newsoma kao i na gradonačelnicu Los Angelesa Karen Bass.
Newsom mu je u intervjuu za NBC News odgovorio tako što ga je izazvao, kazavši da “samo privede sve kraju” i neka ga uhapsi.
Trump je u ponedjeljak na novinarsko pitanje o tomu da li bi podržao Homanovu prijetnju o Newsonovu hašenju odgovorio potvrdno.
Protesti održani i u San Franciscu
Ranije, teško naoružani pripadnici policije sukobili su se sa demonstrantima u Los Angelesu treću noć zaredom, nakon intenzivnih imigracijskih racija u gradu u petak koje je provela Trumpova administracija.
Najmanje 27 ljudi je uhapšeno, a agencije za provođenje zakona upotrijebile su suzavac i gumene metke kako bi rastjerale mnoštvo demonstranata.
Nakon trećeg dana protesta, na kojima je viđeno i paljenje automobili te bacanje molotovljevih koktela na policajce, policija je u nedjelju navečer proglasila centar Los Angelesa nedozvoljenom zonom za okupljanje i naredila demonstrantima da se raziđu.
Kalifornijski zvaničnici, uključujući guvernera Newsoma, kažu da Trumpova administracija nastoji eskalirati nemire provokativnim koracima poput slanja Nacionalne garde i prijetnji raspoređivanjem vojske.

Protesti su održani i u San Franciscu, također u Kaliforniji, gdje je policija, kako tvrdi, uhapsila najmanje 60 ljudi.
U objavi na društvenim medijima naveo je da protesti moraju biti mirni jer Trumpova administracija nastoji “raširiti napetosti”.
“Samo zato što Donald Trump želi rasplamsati napetosti ne znači da morate sarađivati”, poručio je Gallego.
“Ne pljačkajte, ne napadajte policajce, protestujte mirno. Trump i Miller će to učiniti u svakom plavom gradu kad god žele odvratiti pažnju od nečega nepopularnog, poput smanjenja Medicaida.”
‘Meksikanci u SAD-u su pošteni ljudi’
Povodom nereda oglasila se i meksička predsjednica Claudia Sheinbaum koja je rekla da se ne slaže sa nasiljem u Los Angelesu, ali da su Meksikanci koji žive u SAD-u “pošteni” ljudi. Navela je da SAD mora poštovati vladavinu prava u pogledu imigracionog sistema.
“Pozivamo meksičku zajednicu da djeluje mirno i da ne nasjeda na provokacije”, dodala je.
Meksički ministar vanjskih poslova kaže da su 42 meksička državljana pritvorena nakon racije imigracijske službe u Los Angelesu. Većina njih je, kako je dodao, pritvorena dok su radili.
Juan Ramon de la Fuente rekao je da su četiri druga meksička državljanina deportirana u najnovijem krugu racija, koje su izazvale velike poteste.