Bivši predsjednik Albanije optužen za korupciju i pranje novca

Iljir Meti, predsjedniku Albanije od 2017. do 2022. godine, prijeti kazna do 12 godina zatvora ako bude proglašen krivim.

Iljir Meta, bivši predsjednik Albanije, ističe da 'jedva čeka suđenje' (Szilard Kosticsak/EPA)

Bivši predsjednik Albanije Iljir Meta u utorak je zvanično optužen za korupciju, pranje novca, utaju poreza i skrivanje imovine od vlasti, izjavio je njegov advokat.

Advokat Kujtim Čakrani je novinarima rekao da su optužbe na račun Mete iznijete u izvještaju antikorupcijskih tužilaca, koji ima 192 stranice.

Tužioci su dio Specijalne strukture protiv korupcije i organizovanog kriminala, zadužene za slučajeve u koje su uključeni visoki politički i državni zvaničnici.

Optužena i Metina bivša supruga

Meta, 56-godišnji osnivač lijeve Slobodarske partije koji je uhapšen u oktobru, napisao je na Facebooku da “jedva čeka početak suđenja koje će pokazati svijetu” da je Specijalna struktura “marioneta premijera Edija Rame” i njegova “operativna grupa protiv opozicije”.

Ramina Socijalistička partija je ostvarila uvjerljivu pobjedu na parlamentarnim izborima 11. maja, osvojivši 83 od 140 mjesta u parlamentu.

Meti, predsjedniku Albanije od 2017. do 2022. godine, prijeti kazna do 12 godina zatvora ako bude proglašen krivim.

Za ista krivična djela kao Meta optužena je i njegova bivša supruga Monika Kriemadi, zastupnica i nekadašnja liderka Slobodarske partije. Još dvije osobe povezane sa tim slučajem optužene su za pranje novca i korupciju.

Meta je obavljao gotovo sve visoke funkcije u postkomunističkoj Albaniji – bio je zastupnik, ministar vanjskih poslova, ministar ekonomije, trgovine i energetike, potpredsjednik vlade, premijer, predsjednik parlamenta i šef države, podsjeća Beta.

Nije uspio opravdati 460.000 dolara

Tužioci optužuju Metu da je kao ministar ekonomije, trgovine i energetike zloupotrebio ovlaštenja da bi uticao na razne poslove u kojima su on i Kriemadi stekli velike sume novca. Uz to, Meta nije uspio da opravda porijeklo oko 460.000 dolara koje je iskoristio za lobiranje u SAD-u. I Meta i Kriemadi su optuženi i za kupovinu nekretnine nezakonito stečenim novcem.

Albanija, koja je prošle godine počela pregovore sa Evropskom unijom o članstvu, u postkomunističkoj eri je bila pogođena korupcijom koja je narušila njen demokratski, ekonomski i društveni razvoj.

Pravosudne institucije, osnovane uz podršku EU-a i SAD-a, pokrenule su nekoliko istraga protiv bivših visokih vladinih zvaničnika zbog sumnje na korupciju.

Bivši premijer i predsjednik Salji Beriša, koji je sada zastupnik i lider vodeće opozicione Demokratske stranke, također je optužen za korupciju i čeka početak suđenja.

Izvor: Beta

Reklama