Manje ilegalnih ulazaka u EU preko balkanske rute

Na Balkanskoj ruti broj ilegalnih prelazaka bio je 64 posto manji nego u prvom kvartalu 2024. godine, prema podacima Frontexa.

Migranti u prvom kvartalu 2025. godine najviše koristili istočnomediteransku i zapadnoafričku rutu (REUTERS/Benoit Tessier)

Broj pokušaja ilegalnog prelaska vanjskih granica Evropske unije bio je u prvom kvartalu ove godine znatno manji nego u istom tromjesečju prošle godine, a najveći pad ilegalnih migracija zabilježen je na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.

Agencija EU-a za granice i obalsku stražu Frontex saopštila je u petak da je ukupan broj prelazaka granice Unije preko svih migrantskih ruta bio 31 posto manji, odnosno da je registrovano 33.600 takvih pokušaja.

Nastavite čitati

list of 4 itemsend of list

Na Balkanskoj ruti broj ilegalnih prelazaka bio je čak 64 posto manji. U prvom kvartalu bilo je 2.111 takvih pokušaja, a najviše ilegalnih migranata bilo je iz Turske, Sirije i Afganistana.

Najviše korištene rute

Prema preliminarnim podacima Frontexa, migranti su u tom periodu najviše koristili istočnomediteransku i zapadnoafričku rutu.

Preko te dvije rute u evropske zemlje je pokušalo da uđe ukupno nešto više od 18.000 ljudi – po 9.000 po ruti – i to preko prve rute uglavnom stanovnika podsaharske Afrike (Malija, Senegala i Gvineje) koji su pokušali da se domognu Kanarskih ostrva, arhipelaga na zapadu Afrike koji je dio Španije.

Preko istočnog Sredozemlja migranti su uglavnom bili iz Afganistana, Egipta i Sudana.

Broj pokušaja ilegalnog ulaska u EU preko centralnog Mediterana, sa sjevera Afrike u Italiju ili Maltu smanjio se za 26 posto, na oko 8.500.

Najsmrtonosniji put

Ta ruta se ujedno smatra i najsmrtonosnijom  migrantskom rutom i na njoj je, prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (OIM), u pokušaju da preplove Mediteran samo 2024. godine poginulo oko 2.300 ljudi.

Frontex u saopštenju navodi podatak IOM-a da je na toj ruti u prva tri mjeseca ove godine bilo 385 poginulih u brodolomima, prenosi Beta.

Najmanje se u prvom kvartalu, za osam posto, smanjio dolazak ilegalnih migranata preko istočnih kopnenih granica EU-a. Registrovana su 1.502 takva pokušaja i uglavnom je riječ o državljanima Ukrajine, Iraka i Rusije.

U tom periodu, Frontex je registrovao i 11.204 pokušaja ilegalnog prelaska iz Unije u Veliku Britaniju, piše u saopštenju, pri čemu je i to smanjenje od četiri posto u odnosu na isti period prošle godine.

Izvor: Agencije

Reklama