Libanski ministar za Al Jazeeru: Izrael je napao na suverenitet Libana i uvlači regiju u rat

Ovakva dešavanja potvrđuju da ne postoji ništa što bi spriječilo Izrael da napada stambene objekte, škole i bolnice, rekao je Ziad al-Makary.

Libanska vlada radi na tome da pitanje neprihvatljivog i zločinačkog napada iznese pred Vijeće sigurnosti UN-a. reao je Al-Makary (REUTERS/Mohamed Azakir)

Libanski ministar informiranja Ziad al-Makary rekao je da napad na bežične telekomunikacijske uređaje (pejdžer) u utorak predstavlja napad na suverenitet Libana, a ne samo na Hezbollah, istaknuvši da Izrael vuče cijelu regiju u rat.

U intervjuu za Al Jazeeru Al-Makary je dodao da je riječ o “masakru i napadu” na civile, a ne vojnoj akciji, ističući da među žrtvama ima i civilnih porodica.

Smatra da ovakva dešavanja potvrđuju da ne postoji ništa što bi spriječilo Izrael da napada stambene objekte, škole i bolnice. Ističe da je jučerašnji napad bio udar na cijeli Liban, a ne samo na jug ili na Hezbollah.

Izjavio je da Libanska vlada radi na tome da pitanje ovog ”neprihvatljivog i zločinačkog napada” iznese pred Vijećem sigurnosti UN-a te da će pozvati na razgovor ambasadore zemalja uključenih u pitanje libansko-izraelskog sukoba.

‘Izrael nije briga za SAD’

Povodom toga da se napad desio tokom prisustva američkog izaslanika za Liban u Izraelu, Al-Makary je rekao da je Tel Aviv dokazao da ga nije briga za Sjedinjene Američke Države (SAD) i da ga ne zabrinjavaju pritisci s kojima se suočava, od Washingtona ili drugih strana.

Naglasio je da libanska diplomatija mora pojačati pritisak na Izrael, a ne na Liban ili Hezbollah koji je, kako je rekao, “i dalje posvećen pravilima vođenja borbe i moralnim principima u ovom sukobu, gađajući samo vojne, a ne civilne mete”.

Al-Makary je odbio komentirati procurjele informacije koje govore o najvećoj operaciji zamjene komunikacijskih uređaja za one napunjene eksplozivom, rekavši da je još prerano da bi se moglo govoriti o detaljima onoga što se dogodilo tačno i profesionalno.

Istaknuo je da će vlada sarađivati s Hezbollahom u istragama, naglasivši da se Liban, kao država, ne plaši ove stranke, već strahuje od “izraelskog kriminala i uništenja”, pogotovo jer situacija postaje sve ozbiljnija.

Odgovarajući na priče u izraelskim medijima o skorom proglašenju Libana glavnim ratnim frontom umjesto Gaze, Al-Makary je rekao da ovakvi nagovještaji postoje još od oktobra prošle godine. Ističe da SAD mora izvršiti pritisak na Izrael prije nego što cijelu regiju odvede u rat širokih razmjera, koji bi mogao zahvatiti i Iran i grupu Ansar Allah (Huse).

U tom kontekstu dr. Firas Abiad, libanski ministar zdravstva, izjavio je u intervjuu za Al Jazeeru da je broj poginulih u eksploziji pejdžera libanske grupe Hezbollah porastao na više od devet, među kojima je i jedna djevojčica te na gotovo 2.750 ranjenih. Istakao je da među ranjenima ima i osoba koje su u kritičnom stanju i da su u operacijskim salama, a jedan dio njih se nalazi i na odjelima intenzivne njege.

Sigurnosni izvori potvrdili su da su stotine pripadnika libanskog Hezbollaha teško ranjene u utorak u južnom Libanu i južnom predgrađu Bejruta nakon eksplozije pejdžera koje su koristili.

Vanredno stanje

Kada je riječ o detaljima incidenta, libanski ministar je rekao da je oko 15:30 veliki broj građana počeo pristizati u bolnice, posebno s područja Bejruta, iz južnog predgrađa Dahieh i Beqaa. Izjave građana ukazuju na to da su kod sebe imali uređaje za bežičnu komunikaciju (pejdžere), koji su eksplodirali dok su ih nosili.

Potvrdio je da je najviše ozljeda bilo na licu, očima, rukama i abdomenu. Stanje nekih pacijenata opisao je kao kritično, a broj tih slučajeva procijenio je na gotovo 170.

Libanski ministar je govorio o planu za vanredne situacije, koji je izrađen čim je počeo rat u Pojasu Gaze, istaknuvši da je taj plan pomogao bolnicama da prime veliki broj ranjenika koji su pristigli i da se Ministarstvo zdravstva pripremilo za sve moguće situacije.

Važno je napomenuti da je Libanska civilna odbrana saopćila da su na jugu premašeni kapaciteti bolnica i da se radi na prebacivanju ranjenih izvan okruga.

Ministar zdravstva je naglasio da je Liban od prvog dana rata u Gazi potvrdio i poslao jasnu poruku da ne želi rat i da želi hitni prekid vatre u Gazi i Libanu, ali da izraelska okupacija nastavlja s napadima.

Dr. Abiad pojašnjava da se, kao ministar zdravstva, ne bavi pitanjima međunarodne komunikacije s Libanom, rekavši za Al Jazeeru da u tim komunikacijama učestvuju Ured premijera i Ministarstvo vanjskih poslova, koji su potvrdili da je stav Libana isti, a to je: “Ne želimo rat i pozivamo na prekid vatre u Gazi i Libanu.”

Važno je napomenuti da je Hezbollah objavio ₋ u svom saopćenju ₋ da je “Izrael odgovoran” za napad.

“Smatramo da izraelski neprijatelj snosi punu odgovornost za ovu zločinačku agresiju koja je pogodila i civile i dovela do velikog broja mučenika”, navodi se u saopćenju.

Izvor: Al Jazeera

Reklama