Trump izaziva strah od ‘rasplamsavanja diskriminacije’ među Amerikancima
Trump je napao svoju rivalku Kamalu Harris iz Demokratske stranke zbog njenog etničkog porijekla i optužio je da je zaboravila na svoje indijsko naslijeđe.
Washington – Stil svađe i verbalnog rata vratio se da izdominira u intenzivnoj utrci za Bijelu kuću. Tokom napora da povrati povjerenje birača, Donald Trump je napao svoju rivalku Kamalu Harris iz Demokratske stranke zbog njenog etničkog porijekla i optužio je da je zaboravila na svoje indijsko naslijeđe.
Trump, koji se dugo suočava s optužbama da podstiče rasne tenzije u zemlji i da ne osuđuje tvrdnje o nadmoći bijelaca, upitan je – na sastanku s Nacionalnim udruženjem tamnoputih novinara u Chicagu – da li je Harris zapravo “crnkinja”, na što je on sarkastično odgovorio: “Nisam znao da je crnkinja čak ni prije nekoliko godina kada je postala crna”.
Nastavite čitati
list of 3 itemsKamala Harris dobila potreban broj glasova za predsjedničku kandidatkinju
Trump nazvao Harris ‘gorom’ od Bidena, ona njega ‘čudnim’
“Poštujem obje etničke grupe, ali jasno je da ona to nije, jer je sve vrijeme bila Indijka, a onda je odjednom to prestala biti i postala crnkinja”, nastavio je. Ove riječi su izazvale val nezadovoljstva novinara i javnosti koji su prisustvovali spomenutom sastanku.
Medijsko ‘pretjerivanje’
Trumpova kampanja nailazi na žestoke kritike zbog datih izjava, koje su neki opisali kao “rasističke” prema crncima i manjinama, jer je Kamala Harris prva žena afričkog porijekla koja se poluzvanično kandidirala za predsjednicu, a opisana je kao ženska verzija bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame.
Harris – koja je Indijka i porijeklom s Jamajke, a deklarira se kao “crnkinja” i Azijka – komentirala je Trumpove izjave tokom konferencije organizacije “Sigma Gamma Rho”, jednog od najvažnijih udruženja Afroamerikanki u Americi, i rekla da on “raspiruje stare podjele i nepoštovanje (među Amerikancima)”.
“Američki narod zaslužuje bolje. Zaslužuje vođu koji govori istinu, vođu koji ne odgovara s neprijateljskim nabojem i ljutnjom kada se suoči s činjenicama”, dodala je.
U razgovoru za Al Jazeeru, Massad Boulos, zet bivšeg libanskog predsjednika i koordinator njegove kampanje u Michiganu, opisao je reakciju “liberalnih” medija na Trumpove izjave “pretjeranom”.
“Predsjednik Trump nije uradio ništa drugo do iznio istinu da je Harris bila veoma ponosna na svoje indijsko naslijeđe kada joj je to odgovaralo, a onda se odnedavno sjetila svog afričkog porijekla, jer će to više koristiti njenoj predsjedničkoj kampanji”, rekao je.
Boulos je također naglasio da su Trumpovi komentari povezani sa “nespretnosti njegovog rivala u većini pitanja, uključujući i njenu rasnu pripadnost, i nisu – prema njegovom mišljenju – ni na koji način usmjereni protiv određene etničke grupe”.
“Trumpova popularnost među manjinama raste, posebno među latino i crnačkim zajednicama, jer ove dvije grupe dijele iste konzervativne vrijednosti i cijene Trumpovu politiku prema njima”, dodao je,
B. Pritzker, demokratski guverner Illinoisa, napao je Trumpa u izjavi za CNN, kazavši da je republikanski predsjednički kandidat svojim izjavama potvrdio svoj “rasizam”, dodavši: “Kada sam 2017. bio kandidat za poziciju guvernera, stalno sam ga opisivao kao rasistu jer on to zaista jeste, a i danas je to dokazao”.
Strahovi
Trumpove izjave dolaze u kontekstu sve većeg straha od “poticanja podjela” među Amerikancima, političkog nasilja koje se vratilo u prvi plan nakon nedavnog pokušaja atentata na njega, te posljedica koje bi mogle proizaći iz pokušaja utjecaja na predsjedničku izbornu kampanju.
Ovo nije prvi put da je Trump pokrenuo kontroverzu svojim napadima na političke rivale po rasnoj osnovi. Njegova kampanja je 2016. godine podržala navode o “falsifikovanju” izvoda iz matične knjige rođenih Baracka Obame i optužila ga da je krivotvorio dokument koji je osnovni uvjet za predsjedničku kandidaturu u SAD-u, prije nego se korigirala i priznala da je on rođen na Havajima.
Nekoliko mjeseci prije gubitka na izborima 2020. od Joea Bidena, Trump je izazvao bijes mnogih nakon ubistva američkog državljanina Georgea Floyda, zbog prijetnje da će snage Nacionalne garde pucati na vandale na tada pokrenutim protestima protiv policijskog nasilja u državi Minnesota.
Jedna od situacija koja dovodi pod znak pitanja Trumpov odnos prema tamnoputim Amerikancima je ona iz 1989. godine kada je pet dječaka – od kojih su četiri afričkog porijekla – u dobi od 13 do 16 godina uhapšeno i optuženo u slučaju silovanja i napada na djevojku u čuvenom Central Parku u New Yorku.
Tada je Donald Trump vodio masovnu medijsku kampanju sa ciljem vraćanja smrtne kazne. Nije čekao početak suđenja, koje je bilo poznato po sudskim propustima, da bi optužene opisao kao “zločince i ubice”. Takođe se nije ni nedvosmisleno izvinio nakon što su optuženi oslobođeni u slučaju koji je uzdrmao američko javno mnijenje.
Analitičari smatraju da Trump mora pojačati svoje napore da bi pretekao Harris u pridobijanju manjina koje će igrati ključnu ulogu u odlučujućim državama, pogotovo jer ista uživa podršku vrlo utjecajnih organizacija poput historijskog bratstva za crnkinje “Alpha Kappa Alpha” kojem se pridružila tokom svog studija na Univerzitetu Howard.