Koliku su štetu nanijeli izraelski napadi na jemensku luku Hodeidah?

U izraelskim napadima su ciljana skladišta goriva i elektrana, pri čemu je ubijeno šest osoba, a njih 83 su ranjene, dok se troje vodi kao nestalo.

Bombardiranje je rezultiralo sagorijevanjem najmanje desetina hiljada litara nafte (AFP)

Izrael je tokom vikenda pokrenuo zračne napade na luku Hodeidah na zapadu Jemena, samo dan nakon što je grupa Ansar Allah (Husi) izvela svoj prvi napad na Tel Aviv.

Izraelski napadi su ciljali skladišta goriva i elektranu, pri čemu je ubijeno šest osoba, dok su 83 ranjene, a troje se vodi kao nestalo.

U nastavku slijede dostupne informacije o šteti uzrokovanoj izraelskim napadima, prema izvještaju francuske novinske agencije AFP.

Skladišni objekti

Luka Hodeidah je glavna ulazna tačka za gorivo i humanitarnu pomoć u Jemen, gdje više od polovine stanovništva zavisi od humanitarne pomoći, prema Ujedinjenim narodima.

Husi su saopćili da je u napadu pogođeno skladište goriva u luci, pri čemu je poginulo šest osoba. Svi stradali su bili lučki radnici jemenske naftne kompanije.

Fotografije koje je objavila agencija AFP prikazuju ogroman plamen i crni dim koji se diže u nebo iz plamtećih naftnih tankova u luci. Krhotine su prekrivale pristanište na kojem je oštećena oprema.

Satelitski snimak koji je objavio Maxar Technologies prikazuje zapaljene tankove nafte u luci Hodeidah nakon izraelskog napada (AFP)

Satelitski snimci visoke rezolucije koje je napravila kompanija Maxar Technologies, sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, također su pokazali da plamen guta teško oštećeni prostor za skladištenje goriva u luci, za koji se činilo da još uvijek gori u ponedjeljak.

Zaposlenik u luci Hodeidah, koji je bio na tom mjestu na dan izraelskog napada, rekao je da je nekoliko tankova eksplodiralo uzastopno. Međutim, dodaje da je “luka, sa svojim dokom, kontejnerima i brodovima, netaknuta.”

Snimci kompanije Planet za satelitsko snimanje Zemlje, koje je analizirala holandska mirovna organizacija PAX, pokazuju najmanje 33 uništena skladišta nafte, rekao je Wim Zwijnenburg, vođa projekta u organizaciji.

“Očekujemo (da pronađemo) još štete, jer se ne vide svi rezervoari zbog gustog dima od požara i zapaljenog goriva”, objasnio je Zwijnenburg za AFP.

Fotografija koju je objavio Maxar Technologies prikazuje zapaljene rezervoare za naftu u jemenskoj luci Hodeidah (AFP)

Kranovi i brodovi

Prema Zwijnenburgu, bombardiranje je rezultiralo sagorijevanjem najmanje desetina hiljada litara nafte.

“Očekuje se da će doći do lokalnog zagađenja obale zbog zagađene vode i curenja goriva”, rekao je stručnjak specijaliziran za utjecaje rata na okoliš.

Britanska agencija za pomorsku sigurnost Ambry izjavila je da su satelitski snimci nakon napada pokazali “ozbiljna oštećenja skladišta naftnih derivata”, objašnjavajući, međutim, da “skladišta tereta izgleda nisu pogođena”.

Grupa Navanti, sa sjedištem u SAD-u, saopćila je, pozivajući se na trgovce, da su napadi u subotu uništili pet kranova i veći dio lučkog skladišta goriva od 150.000 tona, ostavljajući pokrajinu Hodeidah s ukupnim kapacitetom od 50.000.

Ambrey je naveo da su dva komercijalna broda bila tu kada su kranovi pogođeni, ali nije precizirao jesu li su oštećeni.

Britanska agencija je ranije uočila četiri komercijalna plovila u luci u vrijeme izraelskih napada i još osam drugih na sidrištu.

Ambrey je u ponedjeljak saopćio da “nijedan brod nije stigao ili otišao od izraelskog napada na Hodeidah”.

Oštećen brod s pomoći

Svjetski program za hranu saopćio je da je u napadima došlo do “manje štete” na jednom od njihovih brodova s pomoći i da je pogođeno njihovo skladište goriva.

Pierre Honnorat, direktor Svjetskog programa za hranu u Jemenu, objasnio je da brod “ostao u funkciji”, ali postoji “mogućnost da je sva zaliha goriva od 780.000 litara uništena”, dodajući da je svo osoblje agencije dobro i na sigurnom.

“Svjetski program za hranu osigurat će dovoljne zalihe goriva kako bi osigurao da ovaj gubitak nema značajan utjecaj na naše operacije”, dodao je.

Jemenske lučke vlasti saopćile su da luka Hodeidah “radi punim kapacitetom”, prenosi novinska agencija Saba povezana s grupom Husi u Jemenu.

Agencija je citirala lučkog zvaničnika Nasra al-Nusairija. “Radimo danonoćno da primimo sve brodove i nema zabrinutosti za lanac snabdijevanja i zalihe hrane, lijekova i naftnih derivata”, rekao je.

“U toku su radovi na prijemu i istovaru pošiljki hrane i naftnih derivata u roku od 24 sata”, izjavio je Abdul Wahab al-Durra, ministar saobraćaja jemenskog pokreta Husi.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama