Zašto elite u Izraelu sve više predviđaju propast ove države?
Izrael prolazi kroz veliku krizu na političkom, društvenom i strukturnom nivou i pati od oštre polarizacije između religioznih i sekularnih grupa, smatra Oraib Rantawi.

Dvojica političkih analitičara složila su se da sve češći razgovori političkih i intelektualnih elita u Izraelu o tome da se njihova zemlja suočava sa strašnim porazom nakon operacije Potop al-Aksa, te strah jednog broja njih da će to dovesti i do propasti njihove države, dolazi u kontekstu otkrivanja fatalnih slabosti koje su ih navele na ovakva predviđanja, a sve to ukazuje i na mogući egzistencijalni kolaps.
Posljednja takva izjava došla je od lidera stranke “Izrael naš dom” Avigdora Liebermana, koji je rekao da osjeća veliku zabrinutost zbog trenutne situacije u Izraelu. Smatra da država prolazi kroz stanje kolapsa na različitim nivoima, te predviđa da bi moglo doći do propasti Izraela do 2026. godine ako se nastavi trenutno neslaganje između vladajuće koalicije i Knesseta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAmerički general otkrio detalje napada na Iran: ‘Nisu nas vidjeli’
Šta Turskoj poručuje američko-izraelski napad na Iran
Iran lansirao salve projektila na Izrael nakon američkog napada
U tom kontekstu, Hassan Ayoub, profesor političkih nauka na Nacionalnom univerzitetu An-Najah u Nablusu, vjeruje da duboka neslaganja u Izraelu proizilaze iz prirode političkog društva zasnovanog na militarizaciji. Vojska je igrala glavnu i historijsku ulogu u smirivanju unutrašnjih sukoba, ali je operacija Potop al-Aksa otkrila strukturalne slabosti u vojnoj instituciji.
Tokom gostovanja u emisiji “Gaza: Šta poslije?”, Ayoub je istakao da se vojni establišment više ne osjeća ugodno uz političke odluke koje je donio premijer Benjamin Netanyahu. Čini se da te odluke ne uzimaju u obzir unutrašnje probleme u vojsci, posebno u svjetlu pretvaranja vojske u model malih, okretnih vojski koje su se oslanjaju na tehnologiju i munjeviti rat.
Pogoršanje stanja u vojnoj strukturi
Ayoub tvrdi da je posljednja konfrontacija, koja već podugo traje, pokazala da je došlo do pogoršanja situacije u vojnoj strukturi i moralnom stanju izraelske vojske. Otkrila su to i priznanja vojske, tokom rasprava pred izraelskim Vrhovnim sudom pravde, o velikim gubicima nanesenim tenkovima i oklopnim vozilima. Takva priznanja pojašnjavaju da se njihovo insistiranje na prekidu vatre i postizanju sporazuma temelji na vojnim kalkulacijama.
Ayoub ističe da je vojska oduvijek bila snaga koja je u savezništvu sa civilnim društvom, kapitalom i poslovnim svijetom u Izraelu, suprotstavljajući se vjerskim i nacionalističkim snagama koje zastupaju Netanyahu i njegova vladajuća koalicija. Ovaj savez je imao ulogu u protestima koji su zahvatili Izrael prije operacije Potop al-Aksa 7. oktobra.
Ayoub smatra da se izraelska vojska suočava s izazovom bez presedana u svojoj historiji, jer se nikada ranije nije suočila s ovakvim vojnim i strateškim izazovom na domaćoj sceni prilikom sukoba s Palestincima. Ovaj izazov je doveo do saveza vanjskih snaga otpora protiv Izraela, što dodatno otežava pritisak drugih strana na Izrael.
Ayoub zaključuje da trenutna situacija u Izraelu otkriva duboku stratešku krizu, jer Netanyahu i njegova vlada nastavljaju gurati Izrael prema fašizmu. To bi moglo označiti početak kraja države Izrael kakvu smo ranije poznavali.
Dublja kriza
Oraib Rantawi, direktor Centra Al-Quds za političke studije, smatra da je to pitanje dublje od onoga što je naveo Lieberman, što pripisuje tome da Izrael prolazi kroz veliku krizu na političkom, društvenom i strukturnom nivou i pati od oštre polarizacije između religioznih i sekularnih grupa, kao i pojave sekundarnih identiteta unutar društva.
Rantawi ističe da struktura izraelskog društva ide u prilog Haredima i Sefardima na račun sekularnih evropskih elita koje su uspostavile državu, te da je sve veća uloga religije u politici i institucijama odgovornim za donošenje odluka dovela do dubokog raskola, što znači da sadašnja vlast nije jedina odgovorna za stanje haosa.
Rantawi smatra da je rat u Gazi otkrio eroziju sposobnosti odvraćanja izraelske vojske, s obzirom na to da informacije i službene izjave govore o slabosti i iscrpljenosti vojske u Pojasu Gaze. Rast fašizma u Izraelu, prema njemu, dokaz je slabosti, a ne snage, što ukazuje na mogući egzistencijalni kolaps.
Rantawi naglašava da je 7. oktobar razotkrio sve elemente koji bi mogli uništiti imidž Izraela kao sile koja je u stanju djelovati odvraćajuće i ugroziti njeno naslijeđe kao štićenika zapadnog sistema. Skrenuo je pažnju i na obrnutu migraciju zapadnih poduzetnika i grupa, što jasno daje do znanja da Izrael više ne predstavlja sigurno i prosperitetno mjesto za Jevreje.
Direktor Centra Al-Quds za političke studije smatra da svi ovi elementi ukazuju na slabost i urušavanje izraelske države, te da su Potop al-Aksa i rat u Gazi otvorili novo poglavlje na međunarodnoj sceni i vratili nadu palestinskom narodu.
Također ističe da je sve veći broj demonstracija u svijetu, poput onih koje su organizirane u Japanu, dokaz velikih promjena koje potvrđuju da je budućnost na strani Palestinaca, te da Netanyahu svoju politiku teško može prodati drugima.