KCUS postao dio mreže vrhunskih onkoloških institucija
Klinika za onkologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu postala je dio mreže u kojoj su povezani centri za karcinom u okviru kojih stručnjaci razmjenjuju znanja i pružaju bolju pomoć pacijentima.
Klinika za onkologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) postala je dio projekta Interact-Europe 100.
To znači da je Onkološka klinika postala dio mreže u kojoj su povezani centri za karcinom u okviru kojih stručnjaci razmjenjuju znanja i pružaju bolju pomoć pacijentima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIstraživanje: Suzbijanje specifičnih sojeva E. coli može smanjiti rizik od raka
Stručnjaci upozoravaju na važnost prevencije raka dojke
Više od 100.000 pregleda za godinu na onkološkoj klinici u S. Makedoniji
Na projekat je stiglo više od 120 prijava, a odabrano je 100 najboljih, među kojima je Klinika za onkologiju KCUS-a. Od 100 odabranih, četiri klinike nisu iz zemalja članica Evropske unije, a među njima je i sarajevska.
Kroz ovaj program će stručnjaci za liječenje karcinoma proći niz multidisciplinarnih treninga u naredne tri godine.
Prestižan program
O učešću u ovom projektu za bh. portal Klix govorio je šef Klinike za onkologiju KCUS-a Semir Bešlija.
“Klinika za onkologiju je uspjela ući u veoma prestižan program koji finansira Evropska komisija. Riječ je o formiranju mreže vrhunskih onkoloških institucija s ciljem podjele znanja, multidisciplinarnog pristupa u liječenju pacijenata s onkološkim oboljenjima i razmjeni iskustava na bilateralnoj razini”, rekao je Bešlija.
Dodao je i da su on i njegove kolege ponosni zbog uvrštavanja u projekat.
“Mi smo jedini onkološki centar iz Jugoistočne Evrope. Veoma smo ponosni i molimo i tražimo da sličan impuls prihvate oni koji donose odluke na državnom, entitetskom i kantonalnim nivoima i da se tretman onkoloških bolesnika počne posmatrati kao prioritetan. Pacijenti u EU nemaju civilizacijske rupe, kao što su liste čekanja i to želimo promovirati u Bosni i Hercegovini”, poručio je Bešlija.