CNN pobija izraelski narativ i potvrđuje da je ubijeni Al-Louh bio izvanredan novinar

Dok je Izrael ubijenog novinara Al Jazeere opisao kao ‘teroristu’, CNN je od svog dopisnika saznao da je al-Louh imao odlične odnose sa kolegama.

Al Jazeera je oštro osudila zločin nad svojim novinarom, ističući da Izrael sistematski cilja njene novinare prateći obrazac napada u kojima novinari ove mreže bivaju ubijeni ili ranjeni (Al Jazeera)

Američka mreža CNN izvijestila je da je novinar Al Jazeere Ahmad Bakr al-Louh, koji je jučer ubijen u izraelskom napadu na lokaciju Civilne zaštite u kampu Nuseirat u centralnom dijelu Pojasu Gaze, bio poznat među novinarima u Gazi te da je često pratio Civilnu zaštitu u svojstvu novinara, izvještavajući o spasilačkim misijama.

Mreža je od Mohammada al-Sawalhija, slobodnog novinara koji sarađuje s njom, saznala da je Al-Louh bio izuzetno prijatna osoba i da je uvijek pokušavao pomoći svima i izmamiti im osmijeh na licima.

CNN je od svog dopisnika prenio i da je Al-Louh imao odlične odnose sa svim novinarima i svima im pomogao jer je dobro poznavao centralnu Gazu.

Time je CNN odgovrio na tvrdnje izraelske vojske o tome da su kancelarije Civilne zaštite, u kojima je ubijen novinar Al-Louh, korištene kao „komandni i kontrolni centar“ Islamskog pokreta otpora (Hamas) i Islamskog džihada.

Mreža CNN je, također, objavila da izraelska vojska tvrdi, bez pružanja ikakvog dokaza, da je novinar Al Jazeere bio „terorista“ koji je ranije bio pripadnik Islamskog džihada.

Glasnogovornik Civilne zaštite u Gazi Zaki Imad al-Deen oštro je negirao tvrdnje izraelske vojske o prisustvu terorista na toj lokaciji.

Rekao je da timovi Civilne zaštite rade danonoćno na spašavanju ljudi te da svi znaju da je Civilna zaštita humanitarna organizacija koja je na usluzi civilima u miru i ratu, i koja nema nikakav politički angažman. Potvrdio je da su izraelske snage direktno pogodile njen tim.

Al Jazeera je oštro osudila zločin nad svojim novinarom, ističući da Izrael sistematski cilja njene novinare.

Oštra osuda Al Jazeere

Saopćila je da se ovaj zločin dogodio samo nekoliko dana nakon što su izraelske snage bombardirale kuću Al-Louhovog kolege u kvartu Al-Dawa u kampu Nuseirat, koja je potpuno uništena u tom napadu.

Također, ovaj napad se dogodio na prvu godišnjicu od ubistva njegovog kolege Samera Abu Daqqe te ranjavanja kolege Waela al-Dahdouha. Prije toga, 2022. godine je u kampu Jenin na Zapadnoj obali ubijena Shireen Abu Akleh.

Mreža Al Jazeera je oštro osudila nastavak ovih zločina koje izraelske okupacijske snage čine nad novinarima i medijskim radnicima u Gazi te je pozvala međunarodnu zajednicu i relevantne pravne institucije da poduzmu konkretne i hitne korake za kažnjavanje izraelskih zvaničnika odgovornih za ove zločine te da usvoje mehanizme za zaustavljanje napada na novinare.

Al Jazeera je potvrdila svoju opredijeljenost za poduzimanje svih mogućih pravnih koraka za procesuiranje počinitelja ovih zločina nad svojim novinarima. Izrazila je punu solidarnost s novinarima u Gazi dok se ne postigne pravda i kazne oni koji su ubili više od 196 medijskih radnika u Pojasu Gaze od oktobra 2023. godine, među kojima su četiri radnika mreže Al Jazeera.

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) navodi da je Izrael u jednoj godini u Gazi ubio više novinara nego što ih je ubijeno u bilo kojem drugom sukobu koji je dokumentirao ovaj komitet. Prema CPJ-u, najmanje 137 novinara je ubijeno u Gazi, na Zapadnoj obali, u Izraelu i Libanu od početka rata, što ovaj period čini najkrvavijim periodom za novinare od kako je počeo prikupljati podatke 1992. godine, dok Vladin ured za medije u Gazi navodi da je u ovom periodu poginulo najmanje 196 novinara.

Izvor: Agencije

Reklama