Južnokorejska policija pretresla predsjednički ured, bivši ministar pokušao samoubistvo

Do razvoja događaja dolazi dok se opozicijska stranka priprema za drugi pokušaj opoziva predsjednika Yoona Suk-yeola.

Yoon Suk-yeol je šokirao Južnu Koreju kada je u kasnonoćnom televizijskom obraćanju 3. decembra najavio vanredno stanje (Ahn Young-joon / AP)

Južnokorejska policija pretresla je predsjednički ured u okviru istrage o proglašenju vanrednog stanja Yoona Suk-yeola, dok su zvaničnici rekli parlamentu da je bivši šef odbrane te države pokušao samoubistvo u pritvoru.

Dramatični događaji u srijedu uslijedili su nakon što su vlasti ranije uhapsile bivšeg ministra odbrane Kim Yong-hyuna i čelnike nacionalne i gradske policije Seula zbog njihove navodne umiješanosti u kratkotrajni dekret predsjednika Yoona, koji je četvrtu po veličini azijsku ekonomiju bacio u stanje najveće političke krize desetljeća.

Shin Yong-hae, generalni komesar Korejske zatvorske službe, rekao je zastupnicima tokom parlamentarnog saslušanja da su zatvorski službenici zaustavili Kima tokom pokušaja samoubistva i da je njegovo stanje stabilno.

Ministar pravosuđa Park Sung Jae potvrdio je Kimov pokušaj samoubistva tokom istog saslušanja.

Drugi pokušaj opoziva predsjednika

Kim je uhapšen pod optužbama za pobunu u srijedu nakon što je Centralni okružni sud u Seulu izdao nalog na zahtjev tužioca.

“Razmotrili smo stepen do kojeg su optužbe potkrijepljene, težinu zločina i zabrinutost da će uništiti dokaze”, naveo je sud u izdavanju naloga, izvijestila je državna novinska agencija Yonhap.

Cho Ji-ho, generalni komesar Korejske nacionalne policijske agencije, i Kim Bong-sik, šef Seulske metropolitanske policijske agencije, također su uhapšeni pod optužbama za pobunu.

Cho i Kim, koji su privedeni bez naloga, mogu biti zadržani do 48 sati prije nego što budu službeno uhapšeni.

Najnoviji događaji dolaze u trenutku kada se glavna liberalna opozicijska Demokratska stranka priprema za drugi pokušaj opoziva Yoona zbog njegovog kratkog proglašenja vanrednog stanja.

Početni pokušaj opozicije da opozove Yoona nije uspio nakon što su svi osim tri člana Yoonove Stranke narodne moći bojkotovali glasanje u Nacionalnoj skupštini od 300 članova u subotu, lišavajući prijedlog potrebnog dvotrećinskog kvoruma.

Ako bi drugi zahtjev za opoziv bio uspješan, premijer Han Duck-soo bi privremeno preuzeo predsjedničke dužnosti.

Yoon šokirao Južnu Koreju

Ustavni sud Južne Koreje će tada odlučiti hoće li potvrditi Yoonovu smjenu s funkcije ili vratiti njegove ovlasti.

Stranka moći naroda saopštila je da je osigurala Yoonov pristanak da se ne miješa u državne poslove i uredno podnese ostavku u zamjenu za nepodržavanje njegovog opoziva, sporazum koji je opozicija uporedila s “drugim udarom”.

Yoon, kojem su tužioci zabranili putovanje u inozemstvo, također je pod krivičnom istragom zbog navodne izdaje.

U utorak je Narodna skupština usvojila zakon o imenovanju nezavisnog specijalnog tužioca za istragu Yoona i drugih najviših zvaničnika nakon što je Demokratska stranka tvrdila da se ne može vjerovati javnim tužiocima da provedu odgovarajuću istragu s obzirom na bivšu predsjednikovu ulogu glavnog tužioca u državi.

Yoon je šokirao Južnu Koreju kada je u kasnonoćnom televizijskom obraćanju 3. decembra najavio vanredno stanje, navodeći potrebu da se “zaštiti liberalna Južna Koreja od prijetnji koje predstavljaju sjevernokorejske komunističke snage” i “eliminišu antidržavni elementi”.

Yoon se kasnije izvinio za dekret, koji je ukinuo u roku nekoliko sati nakon što ga je jednoglasno izglasala Narodna skupština, i obećao da neće izbjegavati pravnu ili političku odgovornost.

 

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama