Tužilaštvo KS: Bez istrage protiv Novalića, Izetbegović i ostalih zbog upotrebe respiratora
Tužilaštvo je odlučilo da neće biti istrage protiv osoba koje su prijavljene u vezi s načinom primjene respiratora.
Postupajuće tužiteljice Tužilaštva Kantona Sarajevo u Bosni i Hercegovini donijele su odluku da se neće provoditi istraga protiv Sebije Izetbegović, Amele Katica-Mulalić, Senite Beharić, Ilijasa Aslanija, Edibe Čelić-Spužić, Aide Ćorić, Selme Bavčić, Fadila Novalića, Vjekoslava Mandića, Anisa Ajdinovića i Nijaza Uzunovića koji su prijavljeni u vezi s načinom primjene respiratora u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
Odluka je donesena nakon detaljno izvršenih provjera i analize prikupljenih dokaza, obimne materijalne dokumentacije kao i nalaza vještačenja, navodi se.
Nastavite čitati
list of 4 itemsUprkos životu bez ruku, Belma Islamović motivira druge
Sjednica PIC-a: Osuda secesionističke politike RS-a
Sevdalinka na listi nematerijalnog kulturnog naslijeđa UNESCO-a
Odluka je uslijedila nakon što je prikupljeno više od deset hiljada materijalnih dokaza od 15 različitih institucija, od toga dvije međunarodne zamolnice i zahtjev za pravnu pomoć od Tužilaštva BiH. Saslušano je više od 50 svjedoka, urađena četiri uviđaja, od toga dva u Posebnom respiratornom centru KCUS-a, prenijela je Fena.
Devet specijalističkih vještačenja uradio je Sudsko-medicinski odbor Medicinskog fakulteta u Beogradu. Mašinsko vještačenje gasnih instalacija obavio je Mašinski fakultet u Beogradu te je urađen inspekcijski nadzor u Posebnom respiratornom centru KCUS-a.
Nisu se bavili ‘nabavkom’, već ‘upotrebom’
Oduzeta je medicinska dokumentacija od KCUS-a za 2.600 pacijenata liječnih od COVID-19 te pribavljene informacije od ostalih bolnica u bh. entitetu Federacija BiH o upotrebi respiratora ACM 812A kao i podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH o procentu zaraženih, izliječenih i umrlih pacijenata od posljedica zaraze korona virusom od januara do maja 2021. godine.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo utvrđivalo je eventualne posljedice primjene respiratora u Posebnom respiratornom centru u liječenju pacijenata oboljelih od COVID-19.
“Ova pravosudna institucija nije se bavila nabavkom niti kvalitetom navedenih respiratora, što je bio predmet postupka pred Tužilaštvom i Sudom BiH, već isključivo načinom upotrebe u liječenju pacijenata i eventualnih posljedica. U konačnici, Tužilaštvo KS je utvrdilo da se upotreba respiratora ne može dovesti u vezu s pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta. U navedenom predmetu određene radnje dokazivanja su pod nadzorom postupajućih tužiteljica radili istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu”, navodi se u saopćenju iz Tužilaštva KS-a.