Irak planira graditi nuklearne elektrane
Zemlja bogata naftom suočava se sa velikim nestašicama struje.

Irak radi na planu izgradnje nuklearnih reaktora koji će mu pomoći da podmiri sve veću potražnju za električnom energijom, pošto česte redukcije struje izazivaju sve veće nezadovoljstvo stanovništva.
Drugi najveći proizvođač nafte u OPEC-u već pati od nedostatka struke i nedovoljnog investiranja u već zastarjele elektrane, a do kraja decenije očekuje ga 50-postotni skok potražnje.
Izgradnja nuklearnih centrala mogla bi pomoći da se taj problem riješi, iako se zemlja suočava sa velikim finansijskim i geopolitičkim izazovima u nastojanju da te planove pretvori u realnost.
Irak želi izgraditi osam reaktora koji bi bili sposobni za proizvodnju 11 gigawata struje, tvrdi Kamal Hussain Latif, predsjednik iračke Regulatorne agencije za radioaktivne izvore, piše Bloomberg.
Vrijednost projekta 40 milijardi dolara
Projekat bi bio vrijedan 40 milijardi dolara, a novac bi se tražio od zainteresovanih partnera, sa povratom ulaganja tokom narednih 20 godina.
O tome se već razgovaralo sa ruskim i južnokorejskim zvaničnicima.
“Imamo nekoliko prognoza koje pokazuju da ćemo do 2030, ako ne budemo imali nuklearne elektrane, biti u velikoj nevolji“, rekao je Latif.
Iračka vlada razmatra saradnju sa ruskim Rosatom, dok su južnokorejski zvaničnici prošle godine rekli da žele pomoći izgradnju elektrana.
Razgovaralo se i sa zvaničnicima iz Francuske i SAD-a.