Kvalifikacije za Euro 2020: Raspored i grupe

Po prvi put od 1976. godine, nijedan tim se neće direktno plasirati na EURO kao domaćin jer će ovaj turnir organizirati 12 evropskih država (AP)
Po prvi put od 1976. godine, nijedan tim se neće direktno plasirati na EURO kao domaćin jer će ovaj turnir organizirati 12 evropskih država (AP)

Kvalifikacije za Evropsko nogometno prvenstvo 2020. trajat će od marta 2019. do marta 2020. i tada će biti poznata 24 učesnika kontinentalne smotre najboljih selekcija.

Prvi put od 1976. nijedan tim neće se direktno plasirati na EURO kao domaćin jer će taj turnir organizirati 12 evropskih država.

Grupna faza kvalifikacija dat će imena 20 učesnika EP-a, dok će preostale četiri doći kroz doigravanje u okviru Lige nacija.

U grupnoj fazi učestvuje svih 55 članica UEFA-e, a debi u kvalifikacijama ima selekcija Kosova.

Na Evropsko prvenstvo direktno odlaze po dvije najbolje plasirane reprezentacije iz svake od deset grupa.


Grupa A

(Engleska, Češka, Bugarska, Crna Gora, Kosovo)

Crna Gora kvalifikacije otvara protiv Bugarske

Prvo kolo (22. mart): Bugarska – Crna Gora 1:1, Engleska – Češka 5:0.

Drugo kolo (25. mart): Kosovo – Bugarska 1:1, Crna Gora – Engleska 1:5.

Treće kolo (7. juni): Češka – Bugarska 2:1, Crna Gora – Kosovo 1:1

Četvrto kolo (10. juni): Bugarska – Kosovo 2:3, Češka – Crna Gora 3:0.

Peto kolo (7. septembar): Kosovo – Češka 2:1, Engleska – Bugarska 4:0.

Šesto kolo (10. septembar): Engleska – Kosovo 5:3, Crna Gora – Češka 0:3.

Sedmo kolo (11. oktobar): Češka – Engleska 2:1, Crna Gora – Bugarska 0:0.

Osmo kolo (14. oktobar): Bugarska – Engleska 0:6, Kosovo – Crna Gora 2:0

Deveto kolo (14. novembar): Češka – Kosovo 2:1, Engleska – Crna Gora 7:0

Deseto kolo (17. novembar): Bugarska – Češka 1:0, Kosovo – Engleska 0:4

     


Grupa B

(Portugal, Ukrajina, Srbija, Litvanija, Luksemburg)

Srbija prvo kolo pauzira

Prvo kolo (22. mart): Luksemburg – Litvanija 2:1, Portugal – Ukrajina 0:0.

Drugo kolo (25. mart): Luksemburg – Ukrajina 1:2, Portugal – Srbija 1:1.

Treće kolo (7. juni): Litvanija – Luksemburg 1:1, Ukrajina – Srbija 5:0.

Četvrto kolo (10. juni): Srbija – Litvanija 4:1, Ukrajina – Luksemburg 1:0.

Peto kolo (7. septembar): Litvanija – Ukrajina 0:3, Srbija – Portugal 2:4.

Šesto kolo (10. septembar): Litvanija – Portugal 1:5, Luksemburg – Srbija 1:3.

Sedmo kolo (11. oktobar): Portugal – Luksemburg 3:0, Ukrajina – Litvanija 2:0.

Osmo kolo (14. oktobar): Litvanija – Srbija 1:2, Ukrajina – Portugal 2:1.

Deveto kolo (14. novembar): Portugal – Litvanija 6:0, Srbija – Luksemburg 3:2

Deseto kolo (17. novembar): Luksemburg – Portugal 0:2, Srbija – Ukrajina 2:2         


Grupa C

(Holandija, Njemačka, Sjeverna Irska, Estonija, Bjelorusija)

Prvo kolo (21. mart): Holandija – Bjelorusija 4:0, Sjeverna Irska – Estonija 2:0.

Drugo kolo (24. mart): Holandija – Njemačka 2:3, Sjeverna Irska – Bjelorusija 2:1.

Treće kolo (8. juni): Estonija – Sjeverna Irska 1:2, Bjelorusija – Njemačka 0:2.

Četvrto kolo (11. juni): Bjelorusija – Sjeverna Irska 0:1, Njemačka – Estonija 8:0.

Peto kolo (6. septembar): Estonija – Bjelorusija 1:2, Njemačka – Holandija 2:4.

Šesto kolo (9. septembar): Estonija – Holandija 0:4, Sjeverna Irska – Njemačka 0:2.

Sedmo kolo (10. oktobar): Bjelorusija – Estonija 0:0, Holandija – Sjeverna Irska 3:1.

Osmo kolo (13. oktobar): Bjelorusija – Holandija 1:2, Estonija – Njemačka 0:3.

Deveto kolo (16. novembar): Njemačka – Bjelorusija 4:0, Sjeverna Irska – Holandija 0:0

Deseto kolo (19. novembar): Njemačka – Sjeverna Irska 6:1, Holandija – Estonija 5:0. 


Grupa D

(Švicarska, Danska, Irska, Gruzija, Gibraltar)

Prvo kolo (23. mart): Gruzija – Švicarska 0:2, Gibraltar – Irska 0:1.

Drugo kolo (26. mart): Irska – Gruzija 1:0, Švicarska – Danska 3:3.

Treće kolo (7.juni): Gruzija – Gibraltar 3:0, Danska – Irska 1:1.

Četvrto kolo (10. juni): Danska – Gruzija 5:1, Irska – Gibraltar 2:0.

Peto kolo (5. septembar): Gibraltar – Danska 0:6, Irska – Švicarska 1:1.

Šesto kolo (8. septembar): Gruzija – Danska 0:0, Švicarska – Gibraltar 4:0.

Sedmo kolo (12. oktobar): Gruzija – Irska 0:0, Danska – Švicarska 1:0.

Osmo kolo (15. oktobar): Gibraltar – Gruzija 2:3, Švicarska – Irska 2:0.

Deveto kolo (15. novembar): Danska – Gibraltar 6:0, Švicarska – Gruzija 1:0.

Deseto kolo (18. novembar): Gibraltar – Švicarska 1:6, Irska – Danska 1:1.

   


Grupa E

(Hrvatska, Vels, Slovačka, Mađarska, Azerbejdžan)

Hrvatska je u prvom kolu domaćin Azerbejdžanu

Prvo kolo (21. mart): Hrvatska – Azerbejdžan 2:1, Slovačka – Mađarska 2:0.

Drugo kolo (24. mart): Vels – Slovačka 1:0, Mađarska – Hrvatska 2:1.

Treće kolo (8. juni): Hrvatska – Vels 2:1, Azerbejdžan – Mađarska 1:3.

Četvrto kolo (11. juni): Azerbejdžan – Slovačka 1:5, Mađarska – Vels 1:0.

Peto kolo (6. septembar): Slovačka – Hrvatska 0:4, Vels – Azerbejdžan 2:1.

Šesto kolo (9. septembar): Azerbejdžan – Hrvatska 1:1, Mađarska – Slovačka 1:2.

Sedmo kolo (10. oktobar): Hrvatska – Mađarska 3:0, Slovačka – Vels 1:1.

Osmo kolo (13. oktobar): Mađarska – Azerbejdžan 1:0, Vels – Hrvatska 1:1.

Deveto kolo (16. novembar): Azerbejdžan – Vels 0:2, Hrvatska – Slovačka 3:1 

Deseto kolo (19. novembar): Slovačka – Azerbejdžan 2:0, Vels – Mađarska 2:0. 


Grupa F

(Španija, Švedska, Norveška, Rumunija, Farski otoci, Malta)

Prvo kolo (23. mart): Malta – Farski otoci 2:1, Švedska – Rumunija 2:1, Španija – Norveška 2:1.

Drugo kolo (26. mart): Malta – Španija 0:2, Norveška – Švedska 3:3, Rumunija – Farski otoci 4:1.

Treće kolo (7. juni): Farski otoci – Španija 1:4, Norveška – Rumunija 2:2, Švedska – Malta 3:0.

Četvrto kolo (10. juni): Farski otoci – Norveška 0:2, Malta – Rumunija 0:4, Španija – Švedska 3:0.

Peto kolo (5. septembar): Farski otoci – Švedska 0:4, Norveška – Malta 2:0, Rumunija – Španija 1:2.

Šesto kolo (8. septembar): Španija – Farski otoci 4:0, Rumunija – Malta 1:0, Švedska – Norveška 1:1.

Sedmo kolo (12. oktobar): Farski otoci – Rumunija 0:3, Malta – Švedska 0:4, Norveška – Španija 1:1

Osmo kolo (15. oktobar): Farski otoci – Malta 1:0, Rumunija – Norveška 1:1, Švedska – Španija 1:1.

Deveto kolo (15. novembar): Norveška – Farski otoci 4:0, Rumunija – Švedska 0:2, Španija – Malta 7:0.

Deseto kolo (18. novembar): Malta – Norveška 1:2, Španija – Rumunija 5:0, Švedska – Farski otoci 3:0.        


Grupa G

(Poljska, Austrija, Izrael, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Latvija)

Sjeverna Makedonija otvara kvalifikacije protiv Latvije

Prvo kolo (21. mart): Austrija – Poljska 0:1, Sjeverna Makedonija – Latvija 3:1, Izrael – Slovenija 1:1.

Drugo kolo (24. mart): Izrael – Austrija 4:2, Poljska – Latvija 2:0, Slovenija – Sjeverna Makedonija 1:1.

Treće kolo (7. juni): Austrija – Slovenija 1:0, Sjeverna Makedonija – Poljska 0:1, Latvija – Izrael 0:3.

Četvrto kolo (10. juni): Sjeverna Makedonija – Austrija 1:4, Latvija – Slovenija 0:5, Poljska – Izrael 4:0.

Peto kolo (5 i 6. septembar): Izrael – Sjeverna Makedonija 1:1, Austrija – Latvija 6:0, Slovenija – Poljska 2:0.

Šesto kolo (9. septembar): Latvija – Sjeverna Makedonija 0:2, Poljska – Austrija 0:0, Slovenija – Izrael 3:2.

Sedmo kolo (10. oktobar): Austrija – Izrael 3:1, Sjeverna Makedonija – Slovenija 2:1, Latvija – Poljska 0:3.

Osmo kolo (13. i 15. oktobar): Poljska – Sjeverna Makedonija 2:0, Slovenija – Austrija 0:1, Izrael – Latvija 3:1.

Deveto kolo (16. novembar): Slovenija – Latvija 1:0, Austrija – Sjeverna Makedonija 2:1, Izrael – Poljska 1:2

Deseto kolo (19. novembar): Sjeverna Makedonija – Izrael 1:0, Latvija – Austrija 1:0, Poljska – Slovenija 3:2.        


Grupa H

(Francuska, Island, Turska, Albanija, Moldavija, Andora)

Prvo kolo (22. mart): Albanija – Turska 0:2, Andora – Island 0:2, Moldavija – Francuska 1:3.

Drugo kolo (25. mart): Turska – Moldavija 4:0, Andora – Albanija 0:3, Francuska – Island 4:0.

Treće kolo (8. juni): Island – Albanija 1:0, Moldavija – Andora 1:0, Turska – Francuska 2:0.

Četvrto kolo (11. juni): Albanija – Moldavija 2:0, Andora – Francuska 0:4, Island – Turska 2:1.

Peto kolo (7. septembar): Island – Moldavija 3:0, Francuska – Albanija 4:1, Turska – Andora 1:0.

Šesto kolo (10. septembar): Albanija – Island 4:2, Francuska – Andora 3:0, Moldavija – Turska 0:4.

Sedmo kolo (11. oktobar): Andora – Moldavija 1:0, Island – Francuska 0:1, Turska – Albanija 1:0.

Osmo kolo (14. oktobar): Francuska – Turska 1:1, Island – Andora 2:0, Moldavija – Albanija 0:4

Deveto kolo (14. novembar): Turska – Island 0:0, Albanija – Andora 2:2, Francuska – Moldavija 2:1

Deseto kolo (17. novembar): Albanija – Francuska 0:2, Andora – Turska 0:2, Moldavija – Island 1:2.       


Grupa I

(Belgija, Rusija, Škotska, Kipar, Kazahstan, San Marino)

Prvo kolo (21. mart): Kazahstan – Škotska 3:0, Belgija – Rusija 3:1, Kipar – San Marino 5:0.

Drugo kolo (24. mart): Kazahstan – Rusija 0:4, San Marino – Škotska 0:2, Kipar – Belgija 0:2.

Treće kolo (8. juni): Rusija – San Marino 9:0, Belgija – Kazahstan 3:0, Škotska – Kipar 2:1.

Četvrto kolo (11. juni): Kazahstan – San Marino 4:0, Belgija – Škotska 3:0, Rusija – Kipar 1:0.

Peto kolo (6. septembar): Kipar – Kazahstan 1:1, San Marino – Belgija 0:4, Škotska – Rusija 1:2.

Šesto kolo (9. septembar): Rusija – Kazahstan 1:0, San Marino – Kipar 0:4, Škotska – Belgija 0:4.

Sedmo kolo (10. oktobar): Kazahstan – Kipar 1:2, Belgija – San Marino 9:0, Rusija – Škotska 4:0.

Osmo kolo (13. oktobar): Kazahstan – Belgija 0:2, Kipar – Rusija 0:5, Škotska – San Marino 6:0.

Deveto kolo (16. novembar): Kipar – Škotska 1:2, Rusija – Belgija 1:4, San Marino – Kazahstan 1:3

Deseto kolo (19. novembar): Belgija – Kipar 6:1, San Marino – Rusija 0:5, Škotska – Kazahstan 3:1.        


Grupa J

(Italija, Bosna i Hercegovina, Finska, Grčka, Armenija, Lihtenštajn)

Bosna i Hercegovina je u Ligi nacija osvojila prvo mjesto u grupi Lige B

Prvo kolo (23. mart): Bosna i Hercegovina – Armenija 2:1, Italija – Finska 2:0, Lihtenštajn –  Grčka 0:2.

Drugo kolo (26. mart): Armenija – Finska 0:2, Bosna i Hercegovina – Grčka 2:2, Italija – Lihtenštajn 6:0.

Treće kolo (8. juni): Armenija – Lihtenštajn 3:0, Finska – Bosna i Hercegovina 2:0, Grčka – Italija 0.3.

Četvrto kolo (11. juni): Grčka – Armenija 2:3, Italija – Bosna i Hercegovina 2:1, Lihtenštajn – Finska 0:2.

Peto kolo (5. septembar): Armenija – Italija 1:3, Bosna i Hercegovina – Lihtenštajn 5:0, Finska – Grčka 1:0.

Šesto kolo (8. septembar): Armenija – Bosna i Hercegovina 4:2, Finska – Italija 1:2, Grčka – Lihtenštajn 1:1.

Sedmo kolo (12. oktobar): Bosna i Hercegovina – Finska 4:1, Italija – Grčka 2:0, Lihtenštajn – Armenija 1:1

Osmo kolo (15. oktobar): Finska – Armenija 3:0, Grčka – Bosna i Hercegovina 2:1, Lihtenštajn – Italija 0:5.

Deveto kolo (15. novembar): Armenija – Grčka 0:1, Finska – Lihtenštajn 3:0, Bosna i Hercegovina – Italija 0:3.

Deseto kolo (18. novembar): Grčka – Finska 2:1, Italija – Armenija 9:1, Lihtenštajn – Bosna i Hercegovina 0:3. Izvor: Al Jazeera


Povezane

Više iz rubrike Interaktivno
POPULARNO