Fotogalerije
Fotogalerija: Pobjednička parada talibana na aerodromu u Kabulu nakon odlaska SAD-a
Talibanski borci preuzeli su kabulski aerodrom nekoliko sati nakon što su američke snage napustile zemlju poslije 20 godina rata.

Nekoliko sati nakon što su posljednje strane snage otišle iz Afganistana, talibanski lideri pobjedonosno su prošetali kabulskim aerodromom, uz borce obučene u uniforme specijalnih snaga koji su pregledali uništenu opremu američke vojske.
Glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid odveo je grupu zvaničnika na pistu te rekao prisutnim novinarima: “Čestitke Afganistanu… Pobjeda pripada svima nama. Amerika je poražena, nisu mogli postići svoje ciljeve kroz vojne operacije.”
Talibanske specijalne snage ‘Badri 313’ pozirale su za fotografije, sa američkim puškama i zastavom ovo grupe.
Putnički terminal na aerodromu ostavljen je u haosu nakon evakuacija koje su uslijedile poslije talibanskog preuzimanja zemlje. SAD i njegovi saveznici evakuirali su više od 100.000 ljudi, stranaca i Afganistanaca.
Talibani su ponovili da neće prihvatiti nikakvu stranu vojnu prisutnost u Afganistanu, ali pregovaraju sa Turskom kako bi ova zemlja preuzela civilne operacije na aerodromu. Dogovor još nije postignut.















