Kovačević: Duboko podijeljena Evropska unija ne zna šta da radi

Bivši ambasador Hrvatske u Rusiji Božo Kovačević kaže da je EU slijedila SAD, ali da je SAD preko noći promijenio politiku, i Unija ne zna šta da radi.

O mirovnom rješenju i prekidu sukoba u Ukrajini dogovara se u odvojenim procesima.

U Parizu se održao vanredni samit, najavljen je susret delegacija SAD-a i Rusije u Saudijskoj Arabiji, Zelenski je posjeti u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Bivši ambasador Hrvatske u Rusiji Božo Kovačević kaže da ništa od toga nije uobičajeno i čini se da je sve više nepoznanica u tom procesu.

“Ali je jasno da je američki predsjednik odlučio preuzeti inicijativu, i čini se, ono što dogovori sa Rusijom – nametnuti kako Rusiji, tako i Europi”, kaže Kovačević.

Postoje analogije iz historije, kaže Kovačević, kada je je na Minhenskoj konferenciji Njemačkoj prepušten dio Češke, a da Češku za to niko nije pitao. “Ono što možemo naslutiti da bi bilo Trumpovo rješenje za Ukrajinu zapravo podsjeća na to iskustvo od prije Drugog svjetskog rata”.

Evropska unija je današnjim svojim ponašanjem pokazala “stanovitu nekonzistentnost svojih stavova”, smatra Kovačević.

“S jedne strane, Europska unija se buni što ona ne sudjeluje o pregovorima o Ukrajini, a s druge strane, danas se sastaju samo neki lideri EU-a, da bi dogovorili europska stajališta o tim rusko-američkim pregovorima. Pri tome, na sastanku sudjeluje i predstavnik Ujedinjenog Kraljevstva, koje nije u članstvu Europske unije. Možemo misliti, što o takvom načinu misle druge zemlje članice Europske unije, koje bi trebali sudjelovati u odlučivanju. […] Evropska unija se osjetila uvrijeđenom i poniženom što ne sudjeluje u pregovorima, a s druge strane neki njezini lideri ponašaju se na isti način prema drugim liderima zemalja Europske unije”, kaže Kovačević.

Kovačević kaže da detalji američkog plana još nisu poznati, ali se svodi na to da je Amerika spremna Rusiji usupiti dio ukrajinske teritorije. Smatra da se na osnovu vijesti o današnjem sastanku u Parizu, može naslutiti da se te zemlje pripremaju za rješenje za Ukrajinu slično rješenju za Njemačku poslije Drugog svjetskog rata, kada su bile stvorene četiri okupacijske zone. “Sve to podsjeća na apetite nekih europskih zemalja, kako onih koji jesu u EU, tako i onih koji više nisu, da na neki način budu okupacijske snage u Ukrajini, a to je za Ukrajini katastrofalno rješenje”, smatra Kovačević.

“EU je duboko podijeljena iznutra, a čini se da se nalazi na povijesnom raskršću”, kaže Kovačević.

Kaže da Evropska unija treba postati vertikalno organizovana konfederacija koja može postati subjekt međunarodnih odnosa, ili će postati međuvladina organizacija zemalja na evropskom kontinentu, koje više ili manje uspješno sarađuju. “Ovako kako sad stvari stoje, trenutno nije povoljno, ali može biti pouka EU-u da EU kao cjelina definira svoje interese, da bude u stanju svoje interese, kako u odnosu prema Rusiji, tako u odnosu prema Americi, tako i u odnosi prema Kini.”

“Zasad je Europska unija dopuštala da inicijativu, osobito u pogledu sigurnosti, imaju Sjedinjene Američke Države, i slijedila je SAD. Sjedinjene Američke Države su preko noći promijenile politiku, i Europska unija, iskreno govoreći, danas ne zna što da radi.”

Izvor: Al Jazeera