U Hrvatskoj sekvenciran genom virusa izoliran iz pacijenata

Interdisciplinarni tim hrvatskih znanstvenika odredio je sekvencu genoma virusa uzročnika bolesti COVID-19, što će omogućiti određivanje izvora zaraze i njeno praćenje u Hrvatskoj te doprinijeti svjetskim naporima u suzbijanju pandemije.
Priopćio je to u petak Institut “Ruđer Bošković” (IRB), navodeći kako je riječ o zajedničkom istraživačkom uspjehu njihovih te znanstvenika riječkog Medicinskog fakulteta i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo u borbi protiv korona virusa.
Taj uspjeh, navode, potvrđuje da Hrvatska posjeduje i tehničke i ljudske resurse koji je svrstavaju uz bok drugim zemljama koje pridonose razumijevanju virusa SARS-CoV-2, prenosi Hina.
Masovno paralelno sekvenciranje
Prva detaljna analiza genoma tog virusa provedena je u IRB-ovu Laboratoriju za naprednu genomiku, na čelu s voditeljem Oliverom Vugrekom.
U istraživanju su sudjelovali i Igor Jurak s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci te Tomislav Rukavina i Neven Sučić s Medicinskog fakulteta i iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo u Rijeci.
Uspostavljanje platforme za analizu te određivanje genoma virusa, kažu iz IRB-a, ima višestruku važnost jer će omogućiti detaljno praćenje evolucije virusa i putove njegova prenošenja, a što je iznimno važno za razvoj novih lijekova i cjepiva.
Vugrek navodi kako je laboratorij IRB-a jedan od vodećih u Hrvatskoj za primjenu modernih tehnologija za analizu gena baziranom na masovnom paralelnom sekvenciranju.
Kaže da takav pristup, koji omogućava istodobnu analizu velikog broja gena, laboratorij već duži niz godina uspješno primjenjuje za određivanje genskih uzročnika nasljednih bolesti i genetike raka, koja je sada prilagođena za određivanje genoma virusa.
Protokol za analizu uzročnika virusa
Tim rezultatima, kaže, razvijen je vlastiti protokol za analizu uzročnika bolesti COVID-19, koji bi mogao biti široko primjenjiv i za analize drugih virusa.
Izvedbom protokola za sekvenciranje, tvrde iz IRB-a, generira se ogromna količina podataka, koju je moguće analizirati samo uz pomoć sofisticiranih bioinformatičkih alata, pri čemu su skupljeni uzorci pacijenata te je provedena dijagnostička analiza.
“Povezivanje genetike virusa s epidemiološkim podacima omogućit će jasno određivanje izvora zaraze te praćenje širenja zaraze diljem Hrvatske”, naglašava Rukavina.
Vrlo važnim smatra razumijevanje putova ulaska virusa u Hrvatsku tijekom ove epidemije, ali i eventualnih budućih kako bi se moglo na vrijeme djelovati i prevenirati ih.
Izvor: Agencije