Hiljade marokanskih sindikalista za reforme

Zbog nezaposlenosti od devet posto, hiljade radnika, članova dva najveća sindikata u Maroku, izlaze na proteste.

Nezadovoljni su jer Vlada ne štiti njihove interese i traže da se Vlada ozbiljnije prihvati neophodnih reformi.

Firma Stroc Industrie, koja proizvodi željezne konstrukcije, jedna je od rijetkih marokanskih kompanija čiji posao cvjeta posljednjih godina.

“Strock bi u budućnosti trebao biti ekonomski stabilan. Velike industrije kojima dobavljamo sirovine imaju ugovore za projekte do 2025. To će nam omogućiti da razvijemo biznis na nacionalnom i međunarodnom tržištu”, kaže menadžer za održavanje ove firme Mehdi Souissi.

Ali, primjer ove kompanije ne oslikava stanje u ostatku Maroka. Ova sjevernoafrička kraljevina prolazi kroz ozbiljne ekonomske izazove.

Bruto domaći proizvod iznosi 2.309 eura po glavi stanovnika.

Važnost reformi

Stopa nezaposlenosti popela se na devet posto, a deficit zemlje u 2012. godini iznosi više nego što je Vlada očekivala – 7,1 posto bruto društvenog proizvoda (BDP).

Maroko od izbora 2011. vodi Islamska stranka za pravdu i razvoj, koja je obećala poboljšati životni standard. Međutim, malo je učinila po tom pitanju.

Kreditne agencije Moody's i Standard & Poors snizile su ekonomske izglede sa stabilnih na negativne, zbog fiskalne krize.

Najviše im zamjeraju zbog spore reforme sistema subvencija u gorivu i hrani, koje Maroko koštaju više od pet milijardi eura godišnje.

Ali, i sindikati su nezadovoljni zbog neprovođenja reformi. Kažu da Vlada ne čini dovoljno da zaštiti interese radnika.

“Socijalna stabilnost i penzije trenutno su dvije najveće brige. Ova pitanja su u fokusu razgovora sindikata i Vlade”, kaže Khalid Marita iz sindikata Stroc Industrie.

Pomoć ekonomiji Maroka dale su zemlje Arapskog zaljeva. I Međunarodni monetarni fond mu je u augustu isplatio 4,6 milijardi eura, kako bi proveo reforme penzionog i spornog sistema subvencija.

Ukoliko reforme budu efikasne kao i poslovanje firme Stroc Industrie, Vlada neće imati razloga za brigu.

Izvor: Al Jazeera
 


Reklama