Štrpci, 32 godine od zločina i ubistva 20 osoba
Za zločin u Štrpcima, pred sudovima u regiji, pravnosnažno je osuđeno deset osoba.

Danas se navršavaju 32 godine od zločina u bosanskohercegovačkom mjestu Štrpci, u kojem su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) najprije izveli 20 civila iz voza, koji je saobraćao na liniji Beograd-Bar, a potom ih mučili i ubili, piše agencija Beta.
Za zločin u Štrpcima, pred sudovima u regiji, pravnosnažno je osuđeno deset osoba.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBiH u novom geopolitičkom grotlu: ‘Moglo bi biti i gore nego 1992. godine’
Crna Gora: Porodice civilnih žrtava ratova devedesetih godina nezadovoljne zakonom
Bursać: Dan vojske Srbije u Sarajevu nije posljednja provokacija
Nijedan postupak nije vođen protiv predstavnika vojske, policije i civilne vlasti u Srbiji, koji nisu spriječili otmicu civila iz voza, iako su bili obaviješteni o planiranoj akciji.
Iz voza su oteti i ubijeni državljani tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, uglavnom bošnjačke nacionalnosti, iz Beograda, Podgorice, Prijepolja i Bijelog Polja. Među ubijenima je i jedan čovjek hrvatske i jedna osoba nepoznate nacionalnosti.
Najmlađi imao 16 godina
Ubijeni su Esad Kapetanović, Ilijaz Ličina, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Tomo Buzov i Adem Alomerović.
Ubijeni su i Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i još jedna neidentifikovana osoba.
Najmlađa žrtva zločina u Štrpcima imala je 16 godina, a najstarija 59 godina.
Prema priči o Tomi Buzovu napravljen je i kratkometražni film “Čovjek koji nije mogao šutjeti”, koji je dobio brojne nagrade te nominiran za nagradu Oscar.