Džaferović u UN: BiH zabrinuta naoružavanjem Srbije i izjavama iz Hrvatske
Predsjedavajući Predsjedništva BiH želi dobre odnose sa susjedima na temelju međusobnog poštovanja, a neriješena pitanja želi rješavati dogovorom ili kroz odgovarajuće institucije.

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović izjavio je u srijedu pred Vijećem sigurnosti UN-a da su u njegovoj državi zabrinuti ponašanjem susjednih zemalja, Srbije koja se ubrzano naoružava i Hrvatske koja se na nedopušten način miješa u pitanje izmjena Izbornog zakona u BiH, prenijela je Hina.
Džaferović je učestvovao na sjednici Vijeća sigurnosti u New Yorku na kojoj je visoki predstavnik Christian Schmidt predstavio redovni šestomjesečni izvještaj o stanju u BiH.
U govoru je Džaferović kazao da je BiH suočena s problemima koji su najvećim dijelom prouzrokovani secesionističkom politikom što je provode vlasti bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska i na taj način u proteklih deset mjeseci pokušalo se srušiti sve što je postignuto u izgradnji države od 1995. godine, ustvrdio je.
Zbog specifičnog ustroja i problema BiH nema svoje mehanizme sprječavanja secesije pa joj je potrebna pomoć međunarodne zajednice.
“Zato je važno da OHR radi svoj posao u skladu s dodijeljenim mandatom”, kazao je Džaferović.
Smatra da je potrebno i produžiti mandat EUFOR-a u BiH kada sadašnji istekne u novembru.
Dodao je da BiH želi dobre odnose sa susjedima na temelju međusobnog poštovanja, a neriješena pitanja želi rješavati dogovorom ili kroz odgovarajuće institucije.
“Iako kao država nikoga ne ugrožavamo zabrinuti smo zbog signala iz susjedstva, a posebno zbog ubrzanog naoružavanja Srbije. Zabrinjava nas i uvođenje RS-a u strategiju nacionalne odbrane Srbije”, kazao je Džaferović.
Zabrinjavajuće poruke iz Hrvatske
Slična zabrinutost vlada i zbog postupaka iz Hrvatske u odnosu na problem izmjena izbornog zakona a posebno je spomenuo izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, rekao je.
Posebno zabrinjava stav predsjednika Hrvatske da “podržava unilateralnu promjenu Daytona kroz uspostavu trećeg entiteta u Bosni i Hercegovini, kao i činjenica da je spreman uvjetovati eventualno proširenje NATO-a izmjenama Izbornog zakona” u BiH, rekao je Džaferović.
“Izborni zakon u Hrvatskoj je njihovo unutarnje pitanje i mi se u to ne miješamo. Isto tako očekujemo da se Hrvatska ne miješa u to kako ćemo mi urediti naš izborni sistem”, kazao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
I hrvatski ministri u Vijeću ministara BiH opstruiraju donošenje odluka bitnih za finansiranje izbora, ustvrdio je Džaferović i zato pozvao OHR da reagira.