U Zagrebu se srušila vojna bespilotna letjelica
Zagrebačka policija kasno u četvrtak zaprimila je dojavu da su na širem području Jaruna osjetili detonaciju kojoj je prethodio pad objekta iz zraka.

Hrvatska vlada potvrdila je da je letjelica koja su srušila u Zagrebu bespilotna vojna letjelica, Ukrajina je za sada odbacila nagađanja da se radi i letjelici u njihovom vlasništvu, a kako bi se stvar čim prije razriješila u istrazi će pomoći i NATO.
Prije nego se srušila u zagrebačkom Jarunu, letjelica je preletjela nekoliko zemlja NATO članica.
Hrvatska Vlada potvrdila je u petak da je na području Jaruna u Zagrebu pala bespilotna letjelica vojnog tipa koja je u hrvatski zračni prostor ušla iz smjera istoka prema zapadu, odnosno iz zračnog prostora Mađarske, a u toku je kriminalističko istraživanje u saradnji kriminalističke i vojne policije.
Sve nadležne službe uključene su odmah u istragu o padu bespilotne letjelice, koja je doletjela brzinom od 700 kilometara na sat na visini od 1.300 metara, prema podacima hrvatskih sigurnosnih službi, prenijela je Hina.

U ranijem saopćenju objavljenom na internet stranici policije navodi se da je zagrebačka policija u četvrtak nakon 23 sata zaprimila više dojava građana da su na širem području Jaruna osjetili detonaciju kojoj je prethodio pad objekta iz zraka.
“Na mjesto dojave su žurno upućene policijske ophodnje koje su na zelenoj površini na adresi Jarunska bb pronašli krater, dok su u široj zoni pronašli dva padobrana, za koje smo također prethodno zaprimili dojave građana”, navodi se u saopćenju.
Apel medijima i građanima
Policijski službenici osigurali su užu i širu zonu mjesta događaja gdje se obavlja uviđaj, uz sudjelovanje svih nadležnih službi.
Za sada policija nema dojava o ozlijeđenim osobama na području šire zone mjesta događaja, a oštećeno je nekoliko parkiranih vozila.

U toku je kriminalističko istraživanje u saradnji kriminalističke policije i vojne policije, a u koordinaciji sigurnosno-odbrambenog sistema poduzimaju se i druge mjere, uključujući i međunarodnu saradnju, posebno s NATO savezom, kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja, saopćila je hrvatska vlada.
Milanović: Pad letjelice ozbiljan incident, ali nije usmjeren protiv Hrvatske
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović ustvrdio je da se radi o ozbiljnom incidentu, no procjenjuje se da pad bespilotne letjelice nije usmjeren protiv Hrvatske.
Milanović je to rekao na vanrednoj konferenciji za novinare održanoj nakon brifinga s načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga Hrvatske, te šefovima agencija i uprava. Rekao je kako je o svemu razgovarao i s premijerom Andrejem Plenkovićem.
“Nikakvu predostrožnu informaciju nismo dobili, objekt je letio iznad Mađarske preko 40 minuta, u hrvatskom prostoru proveo je manje od sedam minuta i srušio se na šire područje Jaruna. Riječ je o ozbiljnom incidentu, istraga je u tijeku i želimo utvrditi sve detalje”, izjavio je Milanović i pozvao građane da budu mirni.
“To nije usmjereno protiv Hrvatske i radi se o incidentu koji je srećom završio bez ljudskih žrtava, ali određene proceduralne stvari treba ispitati i kako je do toga došlo”, kazao je Milanović.
Ukrajinci kažu da dron nije njihov
Markijan Lubkjivski, savjetnik ukrajinskog ministar odbrane, rekao je za Jutarnji list da letjelica koja je pala u Zagrebu nije ukrajinska.
Također je rekao da se očekuje službeno saopćenje ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova u saradnji s glavnim stožerom ukrajinske vojske.
Osim toga, Lubkjivski je zamolio hrvatske partnere da provedu istragu kako bi se otkrilo kome letjelica pripada i kako se mogla naći iznad Zagreba te pasti na glavni grad Hrvatske.
Szijjarto: Mađarske vlasti surađuju u istrazi o letjelici
U međuvremenu, mađarske su se vlasti takđer pridružile istrazi o letjelici koja je srušila u Zagrebu, potvrdio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.
Szijjarto je na Facebooku objavio da je o tome razgovarao s hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom.
Po postojećim podacima, letjelica je prošla zračni prostor nekoliko zemalja NATO-a prije nego li se srušila u Zagrebu.
“Blisko surađujemo s hrvatskim vlastima i NATO-om”, napisao je šef mađarske diplomatije.
Stručnjaci: Pad letjelice u Zagrebu ozbiljan sigurnosni propust
Stručnjaci za sigurnost ocijenili su da pad bespilotne letjelice u glavnom gradu Hrvatske nakon što je preletjela tri zemlje članice NATO-a predstavlja ozbiljan sigurnosni propust i nesposobnost unutar evropskog sistema kontrole zračnog prostora.
Vojni pilot Ivan Selak izjavio je da to blago rečeno pokazuje nesavršenost NATO kontrole zaštite zračnog prometa, a ako govorimo realno onda je to nečija nesposobnost, prenijela je Hina.
“Vodi se rat na istočnim granicama NATO-a a letjelica veličine lovačkog aviona i otprilike takve brzine im proleti kroz njihov zračni prostor i to u dužini od gotovo od tisuću kilometara”, kazao je.
Zasad je poznato da je letjelica dometa oko hiljadu kilometara prošla kroz Rumuniju, Mađarsku i Hrvatsku gdje je pala u onom trenutku kad je ostala bez goriva.