Evropski parlament pozvao na sankcioniranje Milorada Dodika
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine označen je kao glavni krivac za podrivanje državnih struktura Bosne i Hercegovine, što prijeti jedinstvu i teritorijalnom integritetu zemlje.

Evropski parlament pozvao je Evropsko vijeće da uvede sankcije članu Predsjedništva Bosne i Hercegovne iz reda srpskog naroda Miloradu Dodiku i njegovim saradnicima zbog “njegove secesionističke politike u Bosni i Hercegovini”.
Amandman koji se odnosi na Bosnu i Hercegovinu usvojen je kroz godišnji izvještaj Odbora za vanjsku politiku EP-a.
Izvještaj je dobio podršku 504 europarlamentarca, dok ih je 97 bilo protiv.
Dodik je označen kao glavni krivac za podrivanje državnih struktura Bosne i Hercegovine, što prijeti jedinstvu i teritorijalnom integritetu zemlje.
“Evropska unija oštro osuđuje neustavne secesionističke mjere vlasti [bh. entiteta] Republike Srpske čiji je cilj uspostava uporednih institucija u području medicine i medicinskih proizvoda, pravosuđa, odbrane, sigurnosti i oporezivanja, čime se podrivaju državne strukture Bosne i Hercegovine i stvara egzistencijalna prijetnja njenom jedinstvu i teritorijalnoj cjelovitosti; osuđuje štetnu ulogu regionalnih aktera i vanjskog uplitanja Rusije; poziva [Evropsko] Vijeće da nametne ciljane sankcije Miloradu Dodiku i njegovim saveznicima, zbog njegovih koruptivnih aktivnosti, kontinuirane destabilizacije zemlje i podrivanja suvereniteta i teritorijalne celovitosti Bosne i Hercegovine”, navedeno je u amandmanu kojeg su podnijeli su podnijeli zastupnici Pedro Marques, Tonino Picula i Thijs Reuten.
Paar belangrijke aanvullingen en actualiseringen aangenomen bij de stemmingen #CFSP rapport gisteravond. Door mij ingebracht namens @TheProgressives o.a:
🇧🇦 roep om sancties tegen de Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik
🇺🇳 het continueren van hulp #UNWRA https://t.co/EkHLGxgntV pic.twitter.com/s4kF5oUWup— Thijs Reuten 🇪🇺🌹 (@thijsreuten) February 17, 2022
Vlada RS-a je uputila EP-u pismo u kojem se navodi kako prenos nadležnosti, koje je ovaj bh. entitet počeo u proteklom periodu, nije korak ka otcepljenju od Bosne i Hercegovine.
Također se navodi kako vlasti RS-a poštuju Dejtonski mirovni sporazum i da pravnim procesom vraćaju nadležnosti koje su joj date Ustavom Bosne i Hercegovine.
U Briselu bi 21. februara trebali biti održani razgovori o situaciji u Bosni i Hercegovini.