Hrvatskoj službena opomena iz Evropske unije
Komisija jedanput mjesečno izvještava o članicama koje se ne pridržavaju obveza u skladu s pravom Evropske unije.

Hrvatska je u četvrtak, u julskom paketu odluka o povredama prava Evropske unije, dobila jednu službenu opomenu i jedno obrazloženo mišljenje.
Evropska komisija jedanput mjesečno objavljuje paket odluka o povredama kojima poduzima pravne radnje protiv država članica koje se ne pridržavaju obaveza u skladu s pravom EU-a.
Tim se odlukama, koje se odnose na različite sektore i područja politika EU-a, nastoji osigurati pravilna primjena prava EU-a.
Postupak počinje slanjem službene opomene, drugi korak je obrazloženo mišljenje, a treći slanje na Sud EU-a.
Istrošena goriva i radioaktivni otpad
U četvrtak je Hrvatska, zajedno s Poljskom i Nizozemskom, dobila obrazloženo mišljenje zbog neispravnog prenošenja dijelova direktive o istrošenom gorivu i radioaktivnom otpadu, prenosi Hina.
Direktiva propisuje da države članice moraju izraditi i provesti nacionalne programe za gospodarenje svim istrošenim gorivom i radioaktivnim otpadom nastalima na njihovu državnom području, do njihovog odlaganja.
Države članice bile su obavezne prenijeti direktivu u svoja nacionalna zakonodavstva do 23. augusta 2015. godine.
Sve tri države imaju rok od dva mjeseca za uklanjanje nedostataka koje je utvrdila Komisija; u protivnom, slučaj može ići pred Sud EU-a.
Poštivati direktivu o upućivanju radnika
Hrvatska je u skupini od 24 države koje su dobile službene opomene da poštuju direktivu o upućivanju radnika.
Cilj je direktive o upućivanju radnika ojačati praktičnu primjenu pravila o upućivanju radnika rješavanjem pitanja povezanih s borbom protiv prevara i zaobilaženja pravila, pristupom informacijama i administrativnom suradnjom među državama članicama.
Komisija namjerava osigurati da se postojećim pravilima omogući nastavak upućivanja radnika na jedinstvenom tržištu bez nepotrebnih prepreka za poslodavce, uz istodobno osiguravanje prava upućenih radnika.
Navedene države članice imaju dva mjeseca za poduzimanje odgovarajućih mjera, u protivnom im Komisija može odlučiti uputiti obrazložena mišljenja.