UNCTAD: Hrvatska treća po ugroženosti turizma u svijetu

Hrvatska je na trećem mjestu među 15 zemalja svijeta čiji bi BDP mogao najviše da trpi zbog gubitka turizma, navodi se, između ostalog, u najnovijem izvještaju UN-ove konferencije za trgovinu i razvoj (UNCTAD).
Prema tom izvještaju Jamajka, Tajland i Hrvatska prve su tri države među 15 najpogođenijih, a slede još Kenija, Maroko, Grčka, Mauricijus, Senegal, Irska, Egipat, Južna Afrika, Malezija i Španija.
Analizirajući utjecaj gubitaka u turizmu na udio te grane u nacionalnom BDP-u, UNCTAD procjenjuje da bi Jamajka i Tajland mogle pretrpjeti najveći gubitak, od 11, odnosno devet posto.
U Hrvatskoj bi taj gubitak, prema njihovim, kako kažu, umjerenim procjenama, mogao biti osam posto, a s gubitkom od šest posto slijedi Portugal i sa pet posto Dominikanska Republika.
UNCTAD upozorava da će turistički sektor i u mnogim bogatim zemljama također osjetiti pritisak.
Ogromni gubici
Pritom spominju, kako kažu, popularne evropske i sjevernoameričke destinacije, uključujući Francusku, Italiju i SAD, kojima također prognoziraju gubitke milijardi dolara zbog dramatičnog pada međunarodnog turizma.
Procjene UNCTAD-a pokazuju i da bi se u najteže pogođenim zemljama, poput Tajlanda, Jamajke i Hrvatske, moglo snažno, dvocifrenim stopama smanjiti i zapošljavanje nekvalificiranih radnika, a posebno žena.
Hrvatsku, uz Tajland i Jamajku, izdvajaju još i po mogućem, kako kažu, najbržem padu plata za kvalifikovane radnike, u optimističnom slučaju za devet posto (na Tajlandu bi plate mogle pasti za oko 12 posto, a na Jamajci za 11 posto).
“Gubici u turizmu uzrokovani korona virusom negativno utječu i na druge privredne sektore koji snabdijevaju robom i uslugama putnike dok su na odmoru, pa UNCTAD poziva na pojačanu socijalnu zaštitu u pogođenim zemljama kako bi se spriječile najgore ekonomske poteškoće za ljude i zajednice koje zavise od turizma”, poručuju iz te organizacije, prenosi Tanjug,m pozivajući se na portal Index.
S druge strane, prema istom izvještaju, svjetski turizam bi mogao da izgubi više od 1.200 milijardi američkih dolara ili 1,5 posto globalnog BDP-a nakon gotovo četiri meseca prekida zbog korona virusa.
Izvor: Agencije