Ustavni sud ukinuo presudu Sanaderu za Hypo i Ina-MOL

Ustavni sud Hrvatske objavio je na svojim službenim stranicama odluku kojom se ukida pravomoćna presuda u slučaju Hypo i Ina-MOL, kojom je bivši premijer ove države Ivo Sanader osuđen na zatvorsku kaznu od osam i po godina.
U odluci se navodi kako se “ustavna tužba usvaja” te se “ukidaju presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske broj: I Kž-Us 94/13-10 od 3. travnja 2014. – presuda Županijskog suda u Zagrebu broj: 7 K-US-26/11 od 19. studenoga 2012.”
Također se navodi kako se predmet vraća na ponovni postupak Županijskom sudu u Zagrebu.
Ovu odluku je na sjednici 24. jula 2015. godine donio Ustavni sud u sastavu: Jasna Omejec (predsjednica) te sudije Mato Arlović, Marko Babić, Snježana Bagić, Slavica Banić, Mario Jelušić, Davor Krapac, Ivan Matija, Antun Palarić, Duška Šarin i Miroslav Šeparović (članovi).
Dijelovi odluke
U sažetku odluke Ustavnog suda navodi se kako je došlo do povrede pravila blažeg zakona u vezi sa ustavnom garancijom blaže kazne. Članak 31. stavak 1. Ustava Hrvatske propisuje da „nitko ne može biti kažnjen za djelo koje prije nego je počinjeno nije bilo utvrđeno zakonom ili međunarodnim pravom kao kazneno djelo, niti mu se može izreći kazna koja nije bila određena zakonom. Ako zakon nakon počinjenog djela odredi blažu kaznu, odredit će se takva kazna“.
Također se navodi i povreda ustavnog prava na obrazloženu presudu u dijelu koje se odnosi na pravilo blažeg zakona.
Potom se navodi da: „Ni Županijski sud u Zagrebu ni Vrhovni sud nisu ispitali je li djelo/31-1 (to jest kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti za koje je osuđen podnositelj) bilo u zastari na dan kad je na snagu stupila Promjena Ustava/2010 (16. lipnja 2010.)“.
„Time su u osnovi propustili utvrditi je li uopće postojala pravna mogućnost kaznenog progona, suđenja i penalizacije podnositelja za slučaj Hypo. Naime, u slučaju da je nastupila zastara za djelo/31-1 na dan stupanja na snagu Promjene Ustava/2010, ne bi bilo pravne mogućnosti kaznenog progona za kazneno djelo ratnog profiterstva u smislu članka 7. ZoNKD-RPiPP-a.
Navodi se da ni oba suda nisu ispitali da li su u ovom slučaju postojala i zakonska obilježja kaznenog djela „ratno profiterstvo“, što se „u prvom redu odnosi na ‘nesrazmjernu’ imovinsku korist koja“ sa drugim obilježjima iz ovog zakona „čini bitno obilježje kaznenog djela“.
U slučaju INA-MOL, Ustavni sud je ustanovio da je došlo do povrede ustavnog prava na obrazloženu odluku u dijelu koji se tiče razjašnjenja nadležnosti, te kao i na pravnu utvrđenost kaznenog djela primanja mita u dijelu slučaja koji se odnosi na Sanaderove radnje kao predsjednika političke stranke.
Navodi se i kako je „u kaznenom postupku potrebno dokazati postojanje korupcijskog sporazuma, to jest da je predsjednik Vlade primio mito ili obećanje mita kako bi utjecao na sklapanje konkretnog pravnog posla iz nadležnosti Vlade. S obzirom na ustavni položaj i funkcije predsjednika Vlade, time bi bilo dokazano i da je taj pravni posao protivan interesima Republike Hrvatske.“
Nema urote
Odluka Ustavnog suda potvrda je da nema urote protiv MOL-a, istakao je u ponedjeljak ministar privrede Hrvatske Ivan Vrdoljak.
„To je samo potvrda onoga što stalno ističemo, a to je da u Hrvatskoj ne postoji nikakva urota protiv MOL-a. Mi prema planu nastavljamo s arbitražnim postupkom koji posreduje u sporu hrvatske države i MOL-a“, izjavio je Vrdoljak za Hinu.
Sanaderova advokatica Jadranka Sloković ocijenila je kako je Ustavni sud potvrdio da je odbrana bila u pravu.
„Moram reći da to nama jako puno znači jer se pokazalo da je bilo razloga da se prihvate određeni stavovi koje smo mi zastupali i u drugostupanjskom postupku“, rekla je Sloković Hini, komentirajući odluku Ustavnog suda.
Ustvrdila je pritom da je prvostupanjski postupak zbog kršenja načela kaznenog prava bio krajnje nepravedan.
Ratno profiterstvo
Ranije su hrvatski mediji objavili kako je ukinuta presuda Sanaderu u slučaju Hypo i Ina-MOL.
Protiv Sanadera je u decembru 2011. godine, podignuta optužnica, koja ga je teretila da je za 10 miliona eura mita s predsjednikom Uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem, dogovorio izmjenu dioničarskog ugovora Ine i MOL-a po kojem je upravljačka prava u Ini predao MOL-u.
Ova je optužnica spojena s ranijom za ratno profiterstvo, kojom je Sanader bio optužen da je, kao zamjenik ministra vanjskih poslova, tokom rata 90-ih godina od Hypo banke uzeo proviziju od 3,6 miliona kuna (475.000 eura).
Sanader je za ta dva krivična djela osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 10 godina i nju je prošle godine potvrdio Vrhovni sud.
Izvor: Al Jazeera i agencije