Apsurdi sa vodom u glavnom gradu BiH

Voda će u Sarajevu od augusta biti 20 posto skuplja, odlučila je kantonalna Vlada. Eksperti kažu da će domaćinstva u većoj mjeri osjetiti to poskupljenje.
Međutim, čak i uz veće cijene vode nema garancije da će u glavnom gradu Bosne i Hercegovine prestati noćne redukcije koje traju više od dvije godine.
U sarajevskom naselju Kovačići Ahmet Mustafić je ovih dana proučavao račun za vodu. Zna kako ga poskupljenje vode neće mimoići.
“Sa stanovišta potrošača, građana, svaki fening je velika stvar”, kaže.
Odgađanje rekonstrukcije
Za prvih pet kubnih metara potrošene vode u mjesecu cijena ostaje ista, 50 eurocenti. Za narednih pet metara kubnih potrošene vode domaćinstva plaćaju 90 eurocenti, a svaki kubik vode preko potrošenih 10 plaća se jedan euro.
Korekciju cijene, koju nisu mijenjali od 1997, pravdaju pokrivanjem troškova poslovanja Vodovoda.
Pri modelu poskupljenja, vjeruju eksperti, nije se mislilo na domaćinstva sa više članova, kojima bi računi za vodu mogli biti veći od najavljenog.
Dževad Koldžo, regionalni ekspert za vodovodne sisteme, kaže: “Ispušteno je da se ovo poveže sa brojem članova domaćinstva. Znači, da je rečeno pet metara kubnih po članu domaćinstva, pa da se svaki šesti kubik plaća više, to bi imalo nekakvog smisla.”
Već dugo nema smisla odgađanje rekonstrukcije sarajevskog cjevovoda. Na desetak intervencija dnevno, kojima se krpaju već dotrajale cijevi, rade radnici sarajevskog vodovoda.
Kada pukne cijev, dok se ona ne popravi, štetu trpe građani. Iznošenje stvari iz poplavljenih prostorija nekima je postala rutina. Samir Maksumić, stanovnik Sarajeva, kaže: “Nije prvi put, ovo se treći put dešava u 12-13 mjeseci.”
Mnogo duže, čak i dvije godine unazad, mnoge Sarajlije suočene su sa noćnim redukcijama vode, u užem centru grada, ali i nizu gradskih naselja. Ni poskupljenje vode neće dovesti do rješanja tog problema.
Iz Vodovoda ponavljaju priču o mreži čiji je vijek davno istekao.
Mirjana Trifunović iz Vodovoda i kanalizacije Sarajevo kaže: “U prosjeku je stara preko 30 godina. Veliki su gubici, preko 70 posto, zato se noću mora obarati pritisak.”
Učiti od Tuzle
Urednim platišama, kao što je Ahmet, dosta je da danju pune flaše vode, jer su noću slavine suhe.
“Smeta, mora se voda prikupiti u flaše za potrebe za piće, sanitarije, nije to baš interesantno u 21. vijeku.”
U ovo moderno doba moguće je pronaći projekat kako smanjiti gubitke u vodosnabdijevanju. Glavni grad Bosne i Hercegovine, savjetuju eksperti, može učiti od Tuzle.
“Već su u jednoj zoni gubitke sa 22 litra u sekundi smanjili na 3,9 litara u sekundi. Taj pristup je primjenjiv i on se može ostvariti u Sarajevu.”
A u Sarajevu se dugo govori o dotrajaloj vodovodnoj mreži, reorganizaciji u Vodovodu, redukcijama u snabdijevanju. I malo se toga učinilo. Osim – na poskupljenju vode.
Izvor: Al Jazeera