MESS-ov projekt spojio Sarajevo i Banju Luku

Projekt Internacionalnog teatarskog festivala MESS “Undiplomatic Art” spojio je Sarajevo i Banju Luku.
Cilj projekta, kaže novinarka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić, bio je da gradove spoji umjetnost, bez institucija i zvaničnih stavova.
Bila je to, kažu, i prilika da se neki od umjetnika iz dva najveća grada u Bosni i Hercegovini prvi put predstave publici u Sarajevu, odnosno Banjoj Luci.
Sarajevski umjetnik Damir Nikšić, svojom postavkom “Hollywar”, prvi put se predstavio u Banjoj Luci.
On kaže da umjetnost ne mora biti diplomatska, ali je često prethodnica drugoj vrsti diplomatije.
“Kad pričamo o individuama, o susretima umjetnika, najljepše je kada su produkcije male, kada velike pare nisu u igri, jer tada smo najviše svoji”, govori Nikšić.
Ovo je tek početak
I glumci Gradskog pozorišta “Jazavac” iz Banje Luke prvi put su gostovali u Sarajevu, gdje su dogovorili dalju saradnju.
Bio je to prvi organizirani susret umjetnika iz Sarajeva i Banje Luke, kažu organizatori.
Obuhvatio je izložbe, pozorišne predstave, projekcije filmova, koncerte i promocije književne scene dva najveća grada u Bosni i Hercegovini.
“Undiplomatic Art” je projekt za sve hrabre, angažirane umjetnike i umjetnice u Bosni i Hercegovini, poručuju iz Internacionalnog teatarskog festivala.
Ovo je, kažu, tek početak.
Vjeruju da će na ovaj način povezati i ostale gradove u Bosni i Hercegovini.
Izvor: Al Jazeera