Izraelski analitičari nakon napada na Majdal Shams: Liban mora platiti cijenu

Ako se uzme u obzir značajan porast tenzija u protekle dvije sedmice, eskalacija koja će dovesti do sljedećeg rata samo je pitanje vremena, kaže se.

Herzi Halevi s vođom zajednice Druza šeikom Muwaffaqom Tarifom nakon što je raketa pogodila Majdal Shams (Izraelska vojska)

Izraelski analitičari i istraživači smatraju da je treći rat Tel Aviva protiv Libana neizbježan te kako se sada postavlja pitanje: “Kada će taj rat izbiti?”.

Većina analiza slaže se u tome da je, nakon 50 godina međusobnih napada između Izraela i Libana na sjevernom frontu, došlo vrijeme za promjenu modela i pravila igre.

Ovakve analize su uslijedile nakon izjava izraelskih čelnika, predvođenih ministrom odbrane Yoavom Gallantom i načelnikom Generalštaba Herzijem Halevijem, koji su zaprijetili da će pokrenuti napad širokih razmjera na Liban, nakon što je raketa pogodila grad Majdal Shams na okupiranom sirijskom Golanu. U napadu je poginulo 12 osoba, dok su deseci ranjeni.

Bez obzira na to što se u izraelskim medijima udara u bubnjeve totalnog rata u Libanu, kao i na izjave Izraelaca koji podržavaju tu opciju, pojedini analitičari procjenjuju da odgovor Izraela, možda, neće biti šireg obima. Navode da unutar izraelske vojske postoje neslaganja o prirodi odgovora, osim što postoje sukobi na nivou političkog rukovodstva. Tu su i predviđanja da bi izraelski odgovor mogao dovesti do općeg rata s Hezbollahom.

Također, pojedini istraživači vjeruju da je najefikasniji scenarij, koji bi “doveo do konačnog rješenja i osigurao mir na sjevernom frontu”, da Izrael izvede “fatalni napad”, kako su ga opisali, na državu Liban, uz spremnost Tel Aviva da plati cijenu na unutrašnjem frontu u Izraelu.

Između Gaze i Libana

Tamir Hayman, direktor Instituta za nacionalne sigurnosne studije Univerziteta u Tel Avivu, smatra da je sada vrijeme na strani Izraela za napad na Hezbollah.

“Nije nužno djelovati u roku od nekoliko sati, jer će odgovor i nakon nekoliko dana, također, biti prikladan”, kaže.

Prema Haymanu, koji je ranije bio šef Vojne obavještajne službe, greška bi bila da se sada reagira provokativno i brzo. Izrael će na kraju biti primoran da odgovori snažno, koristeći niz strateških iznenađenja, uz upotrebu različitih metoda protiv širokog spektra ciljeva.

Hayman je istakao da bi privremeno smirivanje borbi na frontu Gaze u korist postizanja dogovora o taocima i povratku otetih ljudi moglo kupiti dovoljno vremena i omogućiti izraelskoj vojsci da na drugačiji način odgovori u Libanu.

Dr. Moshe Elad, orijentalista i predavač na Fakultetu Zapadne Galileje i stručnjak za “terorizam” i Liban, smatra da će promjena u ravnoteži na sjevernom frontu doći kroz napad širokih razmjera na libansku teritoriju, što je napad koji će, prema njegovim riječima, odvratiti generalnog sekretara Hezbollaha Hasana Nasrallaha.

Veći izraelski napad za metu bi vjerovatno imao i aerodrom u Bejrutu (Al Jazeera)

S obzirom na to da se borbe na sjevernom frontu nastavljaju već deseti mjesec u svjetlu postepene eskalacije, Elad vjeruje da Izrael nema drugog izbora.

“Sve dok je Nasrallah dominantan, pitanje je ili mi ili oni. Imajući u vidu zabrinutost libanskog naroda za svoju budućnost i njihov strah od izraelskog napada, borba ne bi trebala biti protiv Hezbollaha, već protiv države Liban”.

Ako se uzme u obzir značajan porast tenzija u protekle dvije sedmice, eskalacija koja će dovesti do sljedećeg općeg rata samo je pitanje vremena, s tim da treći libanski rat ne smije biti kao prethodni rat, naveo je Elad u članku u novinama Maariv.

Istakao je da bi “zemlja cedra”, kako ju je opisao, mogla biti paralizirana kroz scenarij uništavanja brojnih mostova i glavnih puteva, uništavanje luke i aerodroma u Bejrutu, paljenje skladišta goriva, paraliziranje izvora energije i cyber-napad, kako bi život u Libanu postao poput kamenog doba.

Dramatična odluka

Kada je riječ o razvoju situacije na terenu, Yossi Yehoshua, vojni analitičar u listu Yedioth Ahronoth, smatra da Izrael, uz nastavak uzajamnog bombardiranja na sjevernoj granici, plaća cijenu čekanja i politike obuzdavanja Hezbollaha i oružanih organizacija te izbjegavanja sveobuhvatne konfrontacije.

Uprkos nizu kontramjera i atentata na čelnike Hezbollaha te pokušaje da se izbjegne širenje sukoba na sjevernom frontu, vojni analitičar kaže da bi “ozbiljno narušavanje imidža Izraela nakon pada projektila u Majdal Shams moglo dovesti do promjene stvarnosti na terenu.”

Ističe da ministar odbrane Gallant nastavlja konsultacije s visokim članovima Generalštaba izraelske vojske i drugim visokim dužnosnicima u izraelskom establišmentu, kako bi se formulirao dovoljno snažan odgovor koji će Hezbollahu jasno pokazati kolika je cijena promjene pravila.

Vojni analitičar je objasnio da izradu ”scenarija snažnog odgovora” prati i utvrđivanje tačaka i dogovora koji će omogućiti izraelskoj vojsci da ne izgubi kontrolu u slučaju izbijanja općeg rata.

“Ovo su najdramatičnije odluke koje neće biti donesene bez odobrenja premijera Benjamina Netanyahua”, rekao je. Međutim, vjeruje da će, ako dođe do dinamične i postepene eskalacije, biti teško izaći iz nje.

Kada je riječ ociljevima koji bi se mogli naći na meti izraelskih napada, vojni analitičar je rekao: “U Libanu ne nedostaje ciljeva, uključujući infrastrukturu i objekte koje Izrael izbjegava gađati, zbog međunarodnog zahtjeva na čelu s administracijom predsjednika Joea Bidena, kao i zbog nesuglasica koje postoje čak i na političkom i vojnom nivou u vezi s bombardiranjem infrastrukture u Libanu”, rekao je.

Yehoshua je podsjetio na Nasrallahovo upozorenje koje je uslijedilo nakon izraelskog napada na luku Hodeidah, kao odgovor na napad drona grupe Husi, koji je eksplodirao u Tel Avivu. Nasrallah je tom prilikom upozorio da će na svaki izraelski napad na ključna postrojenja u Libanu biti odgovoreno bombardiranjem izraelskih objekata i infrastrukture, uključujući i platforme na plinskim poljima u Sredozemnom moru.

Izvor: Al Jazeera

Reklama