Njemačka će proširiti granične kontrole kako bi suzbila ilegalnu migraciju

Ministrica Nancy Faeser navodi da su granične kontrole neophodne dok se ne poveća zaštita granica Evropske unije.

Pritisak na Njemačku da se pozabavi neregularnim migracijama pojačao se nakon napada nožem u Solingenu prošlog augusta (Fabian Bimmer/Reuters)
Pritisak na Njemačku da se pozabavi neregularnim migracijama pojačao se nakon napada nožem u Solingenu prošlog augusta (REUTERS/Annegret Hilse)

Njemačka je u ponedjeljak objavila planove za produženje graničnih kontrola nakon marta 2025. u okviru napora za borbu protiv ilegalne migracije, javlja Anadolija.

“Naše sveobuhvatne mjere za ograničavanje neregularnih migracija i borbu protiv krijumčarenja funkcionišu”, rekla je ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser za novine Augsburger Allgemeinen.

Poručila je da su im potrebne te kontrole dok se značajno ne poveća zaštita vanjskih granica EU-a.

Njemačka je u septembru proširila granične kontrole na istoku i jugu na zapad i sjever na šest mjeseci, navodeći kao razlog neregularnu migraciju, prekogranični kriminal i terorističke prijetnje.

Granične kontrole su već bile na snazi ​​s Francuskom zbog Olimpijskih igara u Parizu i na granicama s Poljskom, Češkom i Švicarskom od sredine oktobra prošle godine. Kontrole na njemačko-austrijskoj kopnenoj granici traju od 2015. godine.

Neregularne migracije

Susjedi Njemačke, uključujući Dansku, Nozozemsku, Belgiju i Luksemburg, svi su dio šengenskog prostora, gdje je putovanje bez granica norma.

Privremene granične kontrole unutar šengenskog prostora dozvoljene su samo u izuzetnim okolnostima, kao što su veliki međunarodni događaji ili značajne prijetnje javnom redu.

Pritisak na Njemačku da se pozabavi neregularnim migracijama pojačao se nakon napada nožem u Solingenu prošlog augusta.

Odbijeni sirijski tražitelj azila, koji je stigao 2022. godine i bio je predviđen za deportaciju u Bugarsku, ubio je tri osobe, a ranio još osam. Naoružana grupa ISIL kasnije je preuzela odgovornost za napad.

Njemačka, najveća evropska ekonomija, ostaje vodeća destinacija za migrante i tražitelje azila. Prošle godine vlasti su zabilježile 266.224 slučaja ilegalnog ulaska i boravka, a većina migranata dolazi iz Sirije i Afganistana.

Izvor: Agencije

Reklama