Najbrži ekonomski rast u Evropi MMF predviđa Malti i Srbiji
Prema MMF-u, ove će godine ekonomija Srbije rasti po stopi od 3,9 posto, a naredne 4,1 posto. Za Maltu Fond predviđa rast od pet posto ove i četiri posto naredne godine.
Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđa da će najbrži ekonomski rast u Evropi, ako se izuzme Malta, ove godine imati Srbija, objavljeno je u Svjetskim ekonomskim izgledima (WEO).
„Prema MMF-u, ove će godine ekonomija Srbije rasti po stopi od 3,9 posto, a naredne 4,1 posto. Za Maltu, Fond predviđa rast od pet posto ove i četiri posto naredne godine“, naveo je WEO, na kojeg se poziva Danas.
Nastavite čitati
list of 4 itemsJavni dug svijeta će do kraja godine dostići 93 posto globalnog BDP-a
Humanitarne agencije UN-a pod pritiskom
Rusija planira povećati godišnju potrošnju za odbranu na 142 milijarde dolara
Kada je o inflaciji riječ, Fond očekuje da će ona ove godine u Srbiji biti u prosjeku 4,5 posto, a naredne 3,6 posto. U evropskim okvirima to je visoka stopa inflacije, mada manja nego u Rumuniji ili Poljskoj, prenosi Beta.
Očekuje se da će se nastaviti rast deficita tekućeg računa Srbije i ove godine će iznositi 4,2 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), nakon 2,6 posto prošle godine. Naredne godine deficit je procijenjen na 4,8 posto BDP-a.
Očekuje se da će nezaposlenost iznositi oko devet posto, što je među višim u Evropi, iza Grčke i Španije, ako se ne računa Turska i ratom pogođena Ukrajina.
Inflacija je uglavnom pobijeđena
MMF je, predstavljajući izvještaj, ocijenio kako je inflacija uglavnom pobijeđena i da će do kraja naredne godine na globalnom nivou ona u prosjeku iznositi 3,5 posto, što je manje od prosjeka u periodu od 2000. do 2019. godine.
Zaključuju i da je, uprkos monetarnom zatezanju zbog inflacije, svjetska ekonomija pokazala otpornost.
Međutim, rizici se nadvijaju nad svjetskom ekonomijom. To se, prije svega, odnosi na regionalne konflikte i prekomjerno zadržavanje čvrste monetarne politike. Svjetskoj ekonomiji prijeti i moguća nestabilnost na finansijskim tržištima koja bi mogla pogoditi tržišta javnog duga.
Na kraju, veće usporavanje kineske ekonomije i eskalacija protekcionističkih politika predstavljaju dodatnu prijetnju ekonomiji, upozorava MMF.