Fotogalerije
Njemačka policija rasčišćava proteste protiv proširenja rudnika lignita
Aktivisti koji protestuju protiv rudnika Garzweiler formirali su ljudski lanac i postavili improviziranu barikadu od starih kontejnera.

Njemačka policija u srijedu je iz napuštenog sela počela rastjerivati klimatske aktiviste koji protestuju zbog proširenja rudnika lignita.
Demonstranti su formirali ljudski lanac, postavili improviziranu barikadu od starih kontejnera i skandirali „ovdje smo, glasni smo, jer nam kradete budućnost“ dok su se prema njima kretale snage sigurnosti, izvještava Reuters.
Dio demonstranata pokušao je zaustaviti svoje kolege koji su na policiju bacali boce piva, a policija tvrdi da su bacali i molotovljeve koktele i kamenje.
Aktivisti, mnogi od njih zamaskirani, protestuju protiv rudnika Garzweiler, kojim upravlja energetska kompanija RWE u selu Luetzerath u saveznoj državi Sjevernoj Rajni-Vestfaliji.
RWE je u srijedu ujutro najavio početak rušenja naselja Luetzerath.
Posljednji stanovnik to selo je napustio 2022. nakon što je bio primoran prodati svoju nekretninu RWE-u, piše Associated Press.
“RWE apelira na skvotere da poštuju vladavinu prava i da na miran način okončaju nezakonitu okupaciju zgrada, postrojenja i mjesta koja pripadaju RWE-u”, stoji u saopćenju kompanije.
Protest se događa nakon odluke regionalnog suda u ponedjeljak kojom je potvrđena ranija odluka o pražnjenju sela čije zemljište i nekretnine sada pripadaju RWE-u.
Snage sigurnosti u utorak su počele rastavljati barikade i odvoditi demonstrante. Policija je pozvala aktiviste na suzdržanost i izbjegavanje nasilja.
Ovi protesti pokazatelj su sve većih napetosti oko klimatske politike Berlina za koju ekolozi tvrde da je pala u drugi plan energetske krize koja je pogodila Evropu nakon ruske invazije na Ukrajinu, primoravši je na povratak na ‘prljavije’ energente.
Rudnik Garzweiler vadi oko 25 miliona tona lignita svake godine, stoji u podacima RWE-a. Kompanija javno podupire energetsku tranziciju, ali i privremeno korištenje elektrana na lignit kako bi Njemačka prebrodila energetsku krizu.






