Pjongjang odbija ‘otrovnu bombonu’ strane pomoći

Sjevernoj Koreji ponovno prijeti glad, ali Pjongjang ne dopušta predstavnicima Svjetskog programa za hranu UN-a da uđu u zemlju.

Vijesti iz Sjeverne Koreje navode na zaključak da toj zemlji ponovno prijeti glad, ali Pjongjang ne dopušta predstavnicima Svjetskog programa za hranu Ujedinjenih nacija (UN) da uđu u zemlju (EPA)

Vijesti iz Sjeverne Koreje navode na zaključak da toj zemlji ponovno prijeti glad, ali Pjongjang ne dopušta predstavnicima Svjetskog programa za hranu Ujedinjenih nacija (UN) da uđu u zemlju, navodi Economist, prenosi Tanjug.

Prema sjevernokorejskim medijima, pomoć UN-a predstavlja “otrovnu bombonu” koja vrijeđa “nacionalnu čast i ponos”, prenosi Economist.

Južnokorejska agencija za razvoj poljoprivrede procjenjuje da je Sjeverna Koreja prošle godine proizvela samo 4,5 miliona tona hrane, što nije dovoljno za 26 miliona njenih stanovnika.

Reklama

Svjetski program za hranu UN-a je 2019. godine procijenio da je Sjevernoj Koreji potrebno više od 5,7 miliona tona hrane godišnje za prehranu stanovništva.

Loši vremenski uslovi i nadolazeća suša vjerovatno će pogoršati ionako zabrinjavajuću situaciju.

Oružje važnije od hrane

Ujedinjene nacije procjenjuju da je između 2019. i 2021. godine, 42 posto građana Sjeverne Koreje bilo neuhranjeno.

Reklama

Velika glad u Sjevernoj Koreji je tokom devedesetih godina prošlog vijeka odnijela živote najmanje 200.000 ljudi, a prema nekim procjenama, pravi broj žrtava bio je tri miliona, navodi Economist.

Analitičar Instituta Peterson za međunarodnu ekonomiju Lucas Rengifo-Keller tvrdi da Pjongjang “sigurno još nije u toj situaciji” nalik na devedesete, ali da će u kratkom vremenskom periodu “biti na tom nivou”.

Južna Koreja je ponudila pomoć sjevernom susjedu, uz uslov da Pjongjang pristane na nastavak pregovora o svom nuklearnom programu, ali za režim Kim Jong-una oružje će uvijek biti važnije od hrane, zaključuje Economist.

Izvor: Agencije