Godinu nakon ekonomskog kolapsa situacija se popravlja, ali mnogi se žale na stroge reforme koje je zemlja morala provesti.

Godinu nakon ekonomskog kolapsa situacija se popravlja, ali mnogi se žale na stroge reforme koje je zemlja morala provesti.
Šri Lanka se oko godinu dana bori sa oštrim rastom inflacije, koja je delimično izazvana najgorom finansijskom krizom u posljednjih sedam decenija.
Mornarica Šri Lanke spasila je 104 pripadnika Rohinja muslimanske manjine u Mijanmaru koji su bili u pokvarenom ribarskom brodu u blizini sjeverne obale tog otoku u Indijskom okeanu.
Parlament od 225 članova dao je 134 glasa Ranilu Wickremesingheu i 82 Dullasu Alahapperumi.
Vršitelj Vršitelj dužnosti predsjednika Ranil Wickremesinghe proglasio je vanredno stanje, dok administracija nastoji ugušiti socijalne nemire nastale uslijed ekonomske krize.
Premijer Šri Lanke Ranil Wickremesinghe položio je zakletvu i zvanično postao vršilac dužnosti predsjednika, nakon što je Gotabaya Rajapaksa podnio ostavku.
Predsjednik države je u subotu pobjegao iz svoje rezidencije u koju su upali demonstranti nezadovoljni njegovom upravom u trenutku kada zemlja prolazi kroz najgoru ekonomsku krizu.
Na Šri Lanki je uvedeno vanredno stanje samo nekoliko sati nakon što je predsjednik Gotabaya Rajapaksa pobjegao na Maldive.
Rajapaksa je u srijedu trebao podnijeti ostavku na mjesto predsjednika kako bi napravio mjesta za vladu jedinstva.
Demonstranti su upali u rezidenciju predsjednika Šri Lanke Gotabaye Rajapakse i traže njegovu ostavku.
U glavnom gradu Šri Lanke, Colombu, demonstranti su upali u predsjedničku rezidenciju i zahtijevaju ostavku šefa države.
Informaciju je objelodanio predsjednik parlamenta nakon što je i premijer Šri Lanke Ranil Wickremesinghe izjavio da je spreman podnijeti ostavku.
Sukobi između pristalica vlade i demonstranata izbili su 9. maja, a vojne jedinice su pozvane u glavni grad Kolombo.
Vlada Šri Lanke je najavila da neće moći vršiti isplate po vanjskom dugu jer čeka finansijsku pomoć MMF-a.