Francuska i Njemačka potpisale ugovor o zajedničkoj proizvodnji tenkova
Francusko-njemački borbeni tenk MGCS neće biti modernizirana verzija francuskog Leclerca ili njemačkih tenkova Leopard 2, već potpuno novi model, s naprednim mogućnostima, rekli su zvaničnici.
Ministri odbrane Francuske i Njemačke potpisali su sporazum o zajedničkoj proizvodnji nove generacije borbenih tenkova.
Njemački ministar odbrane Boris Pistorius i njegov francuski kolega Sebastien Lecornu potpisali su sporazum o MGCS programu za ubrzanje kopnenog borbenog sistema budućnosti, saopćilo je francusko Ministarstvo odbrane na platformi X.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNovi val jačanja ekstremne desnice u Evropi | Kontekst
Počinje SP u rukometu: Kakve su šanse reprezentacija iz regije
Hrvatska, Danska i Norveška će ugostiti najbolje rukometaše svijeta
“Ovim se, između ostalog, reguliše raspodjela industrijskih odgovornosti”, navodi se u objavi.
Jaka konkurencija
Lecornu je u izjavi za za televiziju France 2 da njegova zemlja ima za cilj da proizvede francusko-njemački borbeni tenk do 2040. godine, u svjetlu “veoma jake međunarodne konkurencije na kopnu”.
Dvije susjedne zemlje postigle su sporazum o zajedničkom razvoju borbenog tenka sljedeće generacije, objavio je ranije Pistorius.
Istakao je da francusko-njemački borbeni tenk MGCS neće biti modernizirana verzija francuskog Leclerca ili njemačkih tenkova Leopard 2, već potpuno novi model, s naprednim mogućnostima.
“Dogovorili smo raspodjelu svih zadataka za ovaj veliki projekat koji će raditi Njemačka i Francuska”, dodao je njemački ministar.
Posljedice rata u Ukrajini
U prošlosti je napredak sprečavala činjenica da dvije zemlje imaju različite strateške ciljeve, a njihove firme različite interese. Poslije ruskog napada na Ukrajinu potražnja za njemačkim tenkovima Leopard 2 doživjela je promjenu, podsjeća Hina.
Njemački proizvođači su htjeli odgovore na potražnju brzim usavršavanjem tenka.
Francuska inisistira na potpuno novom artiljerijskom sistemu koji bi pored klasičnih sposobnosti raspolagao elektromagnetnim i laserskim naoružanjem, kao i mogućnošću da se preko umjetne inteligencije uključi u umreženu borbu.
Tenkove s posadom bi mogla pratiti autonomna oklopna vozila.