Greta Thunberg – glasnogovornica generacije

Kao neslužbena glasnogovornica generacije, Greta Thunberg želi oglasiti alarm o globalnom zatopljenju (EPA)

Ona je ikona naraštaja mladih koji ustaje protiv klimatskih promjena. Ali Greta Thunberg izaziva prezir i izrugivanje onih koji je smatraju lutkom na koncu ekološke evangelizacije.

Šveđanka je sa 16 godina postala glasonošom miliona zabrinute omladine koji razvrstavaju svoje smeće, čiste plaže, okreću leđa mesu i avionima i glasaju za zelene.

Prije samo 12 mjeseci, na početku školske godine, ta je učenica devetog razreda ostavila svoje udžbenike i bilježnice kod kuće i ispred švedskog parlamenta počela protestovati, sama samcata, kako bi podigla svijest o potrebi hitne akcije u borbi s klimatskim promjenama, prenosi Hina.

Reklama

Njezin “školski štrajk” nakon nekoliko je sedmica privukao pažnju društvenih mreža, a potom i  svjetskih medija čime je rođen pokret “Petkom za budućnost”.

Fenomen je postao viralan. Greta na svojim računima na Twitteru i Instagramu ima šest miliona sljedbenika.

Kao neslužbena glasnogovornica generacije, Greta Thunberg želi oglasiti alarm o globalnom zatopljenju. Njezin govor, već nazvan “Kako se usuđujete?”, slušali su brojni političari na klimatskom samitu UN-a u ponedjeljak.

Reklama

“Svojim praznim riječima ukrali ste moje snove i moje djetinjstvo”, kazala je vidljivo ljutita i na rubu suza.

Odvažna i nepokolebljiva, privukla je milione mladih da protestuju. A to izluđuje njene kritičare i potiče ih da je kleveću.

Greti je dijagnosticiran Aspergerov sindrom što je, na primjer, zloupotrijebio austrijski kolumnist Andrew Bolt kako bi je nazvao neurotičnom tinejdžericom s duboko poremećenim mesijanskim porivom.

Reklama

Kanadska biologinja Severn Cullis-Suzuki jedom je bila u njezinoj koži. Imala je samo 12 godina kada je govorila na samitu za planetu Zemlju u Riju 1992. godine.

“Ona poziva na revoluciju i zato je žele ušutkati, diskreditirajući je”, rekla je Cullis-Suzuki.

Slavni francuski ekološki aktivist i fotograf Yann Arthus-Bertrand nazvao ju je “čudom”, a Barack Obama misli da “mijenja svijet”.

Reklama

Francuski filozof Michel Onfray opisao ju je, pak, kao “kiborga”, a američki konzervativni komentator kaže da je Greta “mentalno bolesna” tinejdžerica odgovorna za “klimatsku histeriju”.

Nije čudno što je Šveđanka

U aprilu ju je primio papa Franjo, također borac za zaštitu planete, ali Gretini kritičari, oni koji ne govore o njezinoj dijagnozi nego o sadržaju, tvrde da njezin rječnik unosi pometnju u poruke koje pokušavaju prenijeti naučnici, šteti tehnološkim inovacijama i zamagljuje ostale ekološke probleme.

“Klimatsko pitanje zasjenilo je sva druga pitanja zaštite okoliša, poput okrutnosti prema životinjama, mesnoj industriji i pesticidima. A one koji propituju Gretina stajališta odmah se proglašava skepticima”, kaže politička analitičarka Katarina Barrling.

Reklama

Neki je optužuju da sije tjeskobu umjesto da iznosi racionalne argumente. “Želim da paničarite. Želim da strahujete svaki dan”, rekla je u januaru na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.

Ali izgleda da je u međuvremenu promijenila ton. “Želim da slušate naučnike”, kazala je prošle sedmice u Kongresu.

I dok njezino prozivanje odraslih mnoge iritira u inostranstvu, u Švedskoj to nikome ne smeta.

Njezina drskost, pletenice i bebasto lice neodoljivo podsjećaju na Pipi Dugu Čarapu, junakinju romana Astrid Lindgren, emancipirano dijete koje samo istražuje svijet oko sebe, što je model na kojem počiva švedsko obrazovanje i odgoj djece.

“Nije slučajno što je Greta Šveđanka. Mislim da ne bi postojala bez Pipi ili Lisbeth Salander”, tetovirane hakerice iz kriminalističkog književnog serijala Millenniuma, tvrdi švedska esejistica  Elisabeth Asbrink.

“Švedski školski kurikulum potiče kritičko razmišljanje učenika umjesto nagomilavanja znanja”, naglasila je.

Izvor: Agencije