SAD, EU, Kina i Britanija se složile da AI predstavlja rizik za čovječanstvo
Postoji potencijal za ozbiljnu, čak i katastrofalnu štetu, bilo namjernu ili nenamjernu, rečeno je na konferenciji o vještačkoj inteligenciji u Velikoj Britaniji.
Sjedinjene Američke Države, Evropska unija, Kina i Velika Britanija složile su se sa tekstom prve međunarodne deklaracije o vještačkoj inteligenciji (AI) u kome se navodi da ova nova tehnologija predstavlja potencijalno “katastrofalan” rizik za čovječanstvo.
Na konferenciji u Velikoj Britaniji, 28 zemalja je potpisalo takozvanu Bletchley deklaraciju, nazvanu po mjestu okupljanja zvaničnika, prenosi The Guardian.
“Postoji potencijal za ozbiljnu, čak i katastrofalnu štetu, bilo namjernu ili nenamjernu, koja proističe iz najznačajnijih mogućnosti ovih AI modela”, navodi se u tekstu ovog dokumenta.
Potencijalni rizici vještačke inteligencije
Deklaracija se ne slaže sa uspostavljanjem međunarodnog centra za testiranje vještačke inteligencije u Velikoj Britaniji, kao što su se nadali neki u britanskoj vladi, ali ona predstavlja model za međunarodnu saradnju u budućnosti.
U tekstu se naglašava hitnost “produbljivanja razumijevanja potencijalnih rizika AI” s obzirom na rast ulaganja u ovu tehnologiju.
Premijer Velike Britanije Rishi Sunak je pozdravio ovu deklaraciju i rekao da se najveće svjetske sile u razvoju AI slažu povodom mogućih rizika vještačke inteligencije.