Rastuća politička kriza u Kuvajtu

Policija je palicama spriječila da demonstranti, nakon okupljanja ispred zgrade parlamenta, stignu do rezidencije premijera (AFP)

Opozicioni zastupnici upozorili su na rastuću političku krizu nekoliko sati nakon što su desetine protuvladinih demonstranata nasilno ušli u parlamentarnu salu u Kuvajtu tokom rasprave koja je potaknuta pitanjima za premijera o optužbama za korupciju.

Lokalni mediji izvijestili su da su demonstranti uzvikivali slogane u sali, kratko prije nego što su bili prisiljeni da izađu ispred zgrade, gdje je protestiralo još stotine drugih.

Opozicioni članovi parlamenta su tražili od premijera Sheik Nasser Al Mohammad Al-Sabaha da odgovori na optužbe da su vladini dužnosnici ilegalno novac prebacili na račune izvan zemlje.

Reklama

Prošlog mjeseca, kuvajtski ministar vanjskih poslova morao je podnijeti ostavku kad je skandal izbio.

Provladini zastupnici uspjeli su nadglasati zahtjev opozicije za ispitivanje, ali su opozicione grupe podnijele još jedan zahtjev za drugu raspravu kasnije ovog mjeseca.

Demonstranti su ranije provalili vrata parlamenta i ušli u glavnu odaju, gdje su pjevali nacionalnu himnu i izašli nakon nekoliko minuta.

Reklama

Policija je palicama spriječila da demonstranti, nakon okupljanja ispred zgrade parlamenta, stignu do rezidencije premijera šeika Nassera Mohammada al-Ahmad Al-Sabaha, starijeg člana vladajuće obitelji.

Svjedoci su rekli da je najmanje pet demonstranata povrijeđeno, ali i da su primili liječnički tretman na licu mjesta.

Porast napetosti

Reklama

Neki aktivisti su rekli da će ostati ispred parlamenta dok premijer ne bude smijenjen. Uz povike „Narod želi ukloniti premijera“, demonstranti su krenuli prema premijerovoj rezidenciji kada ih je zaustavila policija.

„Već smo mirno protestovali na ulicama, nećemo ostaviti našu zemlju gomili korumpiranih lopova, hitno tražimo vanredne parlamentarne izbore u zemlji“, rekao je za Al Jazeeru doktor Fahad al-khanna, bivši član parlamenta.

Ovo je bilo prvo politički motivirano nasilje u zaljevskoj zemlji bogatoj naftom od decembra, kada su elitne snage sigurnosti pretukle štrajkače i članove parlamenta na javnom okupljanju, iako su aktivisti održavali proteste od marta.

Reklama

U Kuvajtu su napetosti u porastu u protekla tri mjeseca, nakon što je navodno 16 od 50 članova parlamenta primilo blizu 350 miliona američkih dolara mita.

Opozicija je vodila kampanju za svrgavanje premijera, kojeg optužuju za neuspjeh u vođenju bogate nacije i borbi protiv veoma raširene korupcije.

Ranije u srijedu, oko 20 opozicionih zakonodavaca bojkotovalo je zasjedanje parlamenta, samo dan nakon što su vlada i njene pristalice uspjele odbiti ponudu opozicije za ispitivanjem premijera po pitanju optužbi za korupciju.

Reklama

Kritike premijeru

Nakon odbijanja ponude, tri opoziciona člana parlamenta predala su zahtjev za ispitivanje Šeika Nassera o ucjenjivanju u kojima su učestvovali članovi parlamenta, te nelegalnim prekomorskim transferima novca.

Sedamdesetjednogodišnji premijer je na meti kritika opozicije otkako je postavljen na mjesto premijera u februaru 2006. godine, te su ga šest puta forsirali da podnese ostavku.

Parlament je u istom periodu tri puta bio razriješen.

Izvor: Al Jazeera i agencije